Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy – zatrudnianie pracowników z Ukrainy wiąże się z wieloma krzywdzącymi mitami. Pracodawcy często boją się współpracy z osobami z zachodu, bo nasłuchali się jakichś wyssanych z palca historii. Niemniej jednak, na naszym rynku brakuje wykwalifikowanych specjalistów w różnych dziedzinach i pracownicy z Ukrainy są odpowiedzią na te braki.  Czas zwalczyć wszystkie mity i przekonać się do tego, że warto zatrudniać te osoby! Możemy na tym wiele zyskać. Dlaczego?

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy jest bardzo proste

Przepisy, które obowiązują osoby zatrudniające pracowników z Ukrainy są znacznie prostsze, niż w przypadku obywateli innych krajów. Tak naprawdę wystarczy tutaj oświadczenie pracodawcy, mówiące o tym, że zamierza on zatrudnić daną osobę. Nie musimy za to martwić się pozwoleniem na pracę czy przeprowadzeniem testu rynku pracy. W dodatku, do naszej dyspozycji jest pośrednictwo agencji zatrudnienia, które pomoże nam z załatwieniem wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem naszego nowego pracownika.

Z drugiej jednak strony, musimy pamiętać, że pracownicy z Ukrainy mogą pracować tylko przez 6 miesięcy w roku. Oczywiście nie musi to być praca ciągła, więc dana osoba może u nas pracować co drugi miesiąc. Pracownicy z Ukrainy mogą też zatrudniać się u różnych pracodawców. Jeśli będziemy chcieli zatrudnić takiego pracownika na stałe, konieczne będzie pozwolenie na pracę, ale załatwienie go wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje.

Spotkanie dwóch kultur

Mimo tego, że może się wydawać, że Ukraina i Polska bardzo się od siebie różnią, to tak naprawdę jest między nami wiele podobieństw. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na język. Polski i ukraiński są do siebie bardzo podobne, dzięki czemu komunikacja z takim pracownikiem nie będzie dla nas problemem. W dodatku pracownicy z Ukrainy https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ bardzo chętnie uczą się języka polskiego, co sprawia, że porozumiewanie się z nimi staje się jeszcze łatwiejsze.

Poza tym, można zaobserwować wiele podobieństw kulturowych. Wystarczy krótka rozmowa z Ukraińcem, żeby przekonać się jak wiele nas łączy. Bliższe poznanie takiej osoby z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem. Będziemy mogli wiele nauczyć się o kraju, z którym do tej pory nie mieliśmy okazji obcować.

Ukraińcy chcą pracować

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy
Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy

Każdy, kto miał okazję współpracować z osobą z Ukrainy wie, że ci ludzie naprawdę chcą pracować. Zazwyczaj przyjeżdżają oni do Polski tylko po to, żeby zarobić pieniądze, więc będzie im zależało na tym, żeby zrobić to szybko i dobrze. Są to jedni z najbardziej solidnych pracowników i chociażby dlatego warto ich zatrudnić.

W związku z tym, że pracownicy z Ukrainy https://apsprofit.pl/biuro-posrednictwa-pracy-dla-ukraincow/ przyjeżdżają do Polski po to, żeby się dorobić, bardzo łatwo jest ich przekonać do nadgodzin czy pracy w weekendy, na co Polacy zgadzają się bardzo rzadko. Często okazuje się, że pracują oni znacznie więcej, niż nasi rodacy i są w tym znacznie bardziej wydajni. To są osoby, które chcą pracować i powinniśmy to wykorzystać na naszą korzyść.

Zatrudnienie Ukraińców jest tanie

Każdy wie, że pracownicy z Ukrainy zarabiają mniej, niż Polacy, nawet jeśli wykonują tą samą pracę. Wynika to z tego, że w swojej ojczyźnie ich wypłaty są często dwa razy niższe, niż te, które mogą dostać u nas. Przeciętna pensja na Ukrainie wynosi 800 złotych, a więc jeśli my zapłacimy im 2000, będzie to dla nich duża zmiana standardu życia. Nie da się też ukryć, że ceny na Ukrainie są znacznie niższe, więc nasze 2000 złotych będzie dla nich naprawdę sporą kwotą. Dlatego też możemy zapłacić im mniej, niż zapłacilibyśmy Polakowi. Pracownicy z Ukrainy nie będą domagać się premii czy podwyżek, bo warunki, które im proponujemy są dla nich bardzo atrakcyjne, szczególnie jeśli większość pieniędzy wydają w swojej ojczyźnie.

Możemy zatrudnić ich na różnych warunkach

To chyba największa zaleta zatrudniania pracowników z Ukrainy. Formy zatrudnienia takich osób są naprawdę elastyczne. Możemy zdecydować się na:

  • Zatrudnienie stałe,
  • Leasing pracowniczy,
  • Pracę tymczasową,
  • Zatrudnienie na próbę.

W dodatku często możemy skorzystać przy tym z pomocy agencji zatrudnienia, która pomoże nam załatwić wszystkie formalności. Dzięki temu, że pracownicy z Ukrainy zazwyczaj nie mają pozwolenia na pracę i mogą być zatrudnieni tylko przez  6 miesięcy w roku, stanowią oni świetnych pracowników tymczasowych, których możemy zatrudnić w momentach, kiedy potrzebujemy kogoś tylko na chwilę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, żebyśmy zatrudnili potem na stałe kogoś, kto nam się wyjątkowo sprawdził.

Podsumowując…

Pracownicy z Ukrainy nie są ludźmi, których powinniśmy się bać. Wręcz przeciwnie, jest to bardzo pozytywne zjawisko, z którego powinniśmy korzystać, dopóki mamy ku temu okazję. Są to osoby bardzo solidne i pracowite, które chętnie zatrudniają się w sektorach, których nasi rodacy unikają ze względu na stosunkowo niskie zarobki: budownictwo, rolnictwo, pomoc domowa. W ten sposób polska gospodarka się rozwija i wszyscy na tym zyskujemy. Z pewnością warto zatrudniać pracowników z Ukrainy!

Aps Profit Polska sp. Z o.O.
ul. Emilii Plater 14B/U1
71-635 Szczecin
+48 91 462 43 12
www.apsprofit.pl

 

 

Usługi detektywistyczne i pomoc w zaginięciach Previous post Usługi detektywistyczne i pomoc w zaginięciach
Zadbaj o swój komfort. Najlepsza pościel do Twojej sypialni Next post Zadbaj o swój komfort. Najlepsza pościel do Twojej sypialni