Domy drewniane jaki koszt

Domy drewniane jaki koszt

Domy drewniane jaki koszt – drewno, jako materiał budowlany wyróżnia się estetyką i trwałością, wytrzymałością i niezawodnością, łatwością montażu i obróbki, wysoką izolacyjnością cieplną i akustyczną. Wybudowane domy drewniane wyglądają kompletnie i nie wymagają nawet dekoracyjnych wykończeń. Ale jeśli ktoś chce, może pomalować materiał na dowolny kolor, ponieważ drewno można przetwarzać bez problemu. Obecnie popularne jest drewno hbe czyli mocowanie elementów drewnianych przez sklejenie wzdłuż ich całej płaszczyzny.

Cechy domów budowanych z naturalnych materiałów

Decydując się na budowę domu drewnianego, jaki koszt będzie możliwy do zaakceptowania? Wstępny kosztorys może przybliżyć realne koszty, ale trzeba uwzględnić rodzaj oraz ilość drewna, jego obróbkę, cechy projektu, oczywiście koszt robocizny i wiele innych. Co wpływa na wartość domu z drewna? Po podjęciu decyzji o budowie domu trzeba zdecydować się na projekt. Można wybrać wersję standardową z dalszymi dodatkami oraz uwzględniając życzenia dotyczące układu, funkcjonalności i estetycznego wyglądu pomieszczeń. Ponadto przy tworzeniu projektu należy wziąć pod uwagę specyfikę gleby na działce.

Można wybrać indywidualny projekt na budowę domu z drewna, który powstaje od podstaw. Im dokładniej projekt zostanie opracowany, tym mniej dodatkowych wydatków będzie w procesie budowy i dalszego utrzymania domu. Wybór materiałów budowlanych odgrywa ważną rolę w kształtowaniu cen. Jeśli chodzi o samo drewno można wybierać wśród: bali, drewna profilowanego lub drewna HBE, czyli klejonego warstwowo. Koszt budowy domu drewnianego z podanych rodzajów drewna będzie przede wszystkim zależny od jego powierzchni.

Charakterystyka drewna budowlanego

Domy drewniane jaki koszt
Domy drewniane jaki koszt

Proces produkcji drewna klejonej warstwowo polega na sklejaniu pod ciśnieniem pojedynczych płyt (lameli), osadzanych na gładkiej spoinie, z której formowane są paczki o określonej wielkości, tworzące grubość tarcicy. Najkorzystniejsze walory drewna hbe polegają na tym, że w przeciwieństwie do litego drewna, kompozyt ten umożliwia uzyskanie produktu o określonej jakości wytrzymałości, wyglądzie i wymiarach. Jest to możliwe, ponieważ usuwanie wad następuje już na etapie przygotowania lameli wykorzystywanych do produkcji drewna. Ta jakość jest szczególnie wymagająca w przypadku projektów domów high tech. Lamele są specjalnie posortowane i sklejone na mikroczop na całej długości płyty, strugane w gładką fugę. Najbardziej niezawodne i trwałe konstrukcje wykonane są z lameli wykonanych z gatunków drewna takich jak świerk i sosna, które są szeroko stosowane w budowie domów drewnianych.

Domy ekologiczne i energooszczędne

Ile będzie kosztować budowa domu modułowego z drewna klejonego, zależy od listy zamówionych usług. Można zamówić dom pod klucz lub tylko samą budowę. Oczywiście druga opcja jest tańsza. Budowa domów z drewna pod klucz obejmuje montaż domu z drewna hbe, montaż fundamentów i pokryć dachowych, sieci inżynieryjne i prace wykończeniowe.

Najczęściej koszt budowy domu z drewna obejmuje następujące usługi:

  • Modyfikacja standardowego projektu domu drewnianego z drewna klejonego
  • Przygotowanie przez sprzedawcę/producenta drewna hbe (czterostronnie strugane drewno klejone warstwowo wysuszone do wilgotności – 12%).
  • Montaż i instalacja elementów ściennych na działce budowlanej
  • Dach (konstrukcja dachu – wiązary dachowe, listwy i tymczasowe pokrycia dachowe)
  • Ocieplenie wełną mineralną.
  • Pełny zestaw elementów złącznych
  • Załadunek i rozładunek drewna hbe.

Jeśli planowana jest budowa domu drewnianego z fundamentem, dachem i wykończeniem, cena podwoi się. Wybór materiałów budowlanych na domy HBE odgrywa ważną rolę w kształtowaniu cen. Domy modułowe z drewna klejonego są ekonomiczne, energooszczędne i ekologiczne, pozwalają zachować tradycyjny styl i wyglądają luksusowo. Taki dom wygląda nowocześnie i schludnie.

Poznaj również:

Nakłady finansowe na postawienie domu z naturalnych materiałów

Drewno klejone warstwowo, czyli drewno hbe to piękny materiał wysokiej jakości, który z powodzeniem łączy bliskość natury i nowoczesne technologie. Ma minimalny skurcz, co oznacza, że można pominąć okres konserwacji i przejść od razu do wykończenia. Domy HBE mają zwiększoną wytrzymałość, drewno nie pęka i praktycznie nie ulega odkształceniom podczas produkcji lub długotrwałej eksploatacji. Dodatkowo domy modułowe z drewna klejonego montuje się szybko, bo wszystkie części są przygotowywane w fabryce – pozostaje tylko zmontować je na budowie.

Domy drewniane z drewna klejonego od razu wyglądają ekskluzywnie, więc nie wymagają dekoracji ścian. Można również zaoszczędzić na izolacji, ponieważ tarcica fornirowana warstwowo ma niską przewodność cieplną i wysoką mrozoodporność. Wszystko to prowadzi do skrócenia czasu budowy i obniżenia ostatecznego kosztu domu z drewna. Drewno hbe jest jednym z droższych materiałów budowlanym z drewna. Koszt podstawowego zestawu domu o powierzchni około 100 m2 będzie oscylował w granicach 180 000 złotych. Ale ostateczny koszt będzie zależał również od kraju, w którym drewno zostało wyprodukowane, wszystkich rodzajów wykończenia, w tym również dachu.

Blacha trapezowa jaka powłoka najlepsza Previous post Blacha trapezowa jaka powłoka najlepsza
Ile kosztuje wstawienie zęba 1? - To trzeba wiedzieć! Next post Ile kosztuje wstawienie zęba 1? – To trzeba wiedzieć!