Ile zarabia przewodnik miejski – czy warto nim zostać?

Ile zarabia przewodnik miejski - czy warto nim zostać?

Ile zarabia przewodnik miejski – czy warto nim zostać? Turyści odwiedzający znane miasta coraz częściej decydują się na korzystanie z usług profesjonalnych przewodników. Jest to najlepszy sposób na poznanie wszelkich, najciekawszych zakątków danego miejsca oraz związanych z nimi tajemnic. Praca miejskiego przewodnika jest pełna wyzwań, ale jednocześnie może sprawiać satysfakcję i radość. Co z zarobkami? Sprawdź ile zarabia przewodnik miejski.

Jak zostać przewodnikiem miejskim?

Profesja przewodnika miejskiego wymaga doskonałej znajomości danego miasta pod względem topograficznym, geograficznym, historycznym i przyrodniczym. W końcu, przewodnik miejski to osoba, która zawodowo zajmuje się oprowadzaniem turystów, wycieczek i klientów indywidualnych po najciekawszych i najważniejszych miejscach w danym obszarze. Są to najczęściej zabytki, miejsca pamięci historycznej, muzea, parki oraz malownicze – pod względem krajobrazowym – zakątki. Oprowadzaniu towarzyszą oczywiście opowieści związane z odwiedzanymi miejscami, powiązane z historią całego regionu, kraju, a nawet świata. Dawniej, wykonywanie tego zawodu wiązało się z koniecznością ukończenia specjalistycznego kursu oraz zdania egzaminu (przed komisją powoływaną przez marszałka województwa). Po deregulacji zawodu przewodnika, z 2013 roku, może nim zostać każda, niekarana osoba pełnoletnia ze średnim wykształceniem. Jakiekolwiek kursy i certyfikaty są dobrowolne, jednak w znacznym stopniu mogą wspomóc karierę zawodową. Przewodnik miejski może być zrzeszony (i posiadać licencję) w organizacji turystycznej, pracować w biurze turystycznym lub też prowadzić działalność gospodarczą, działając na własną rękę.

Cechy dobrego przewodnika miejskiego

Przewodnik miejski powinien być prawdziwym pasjonatem historii oraz kochać miasto, po którym oprowadza wycieczki. Zaangażowanie w pracę, które wynika z głębi duszy, na pewno wyczują turyści, co pomoże osiągnąć sukces w tym zawodzie. Obowiązkami przewodnika – poza oprowadzaniem wycieczek – są też: przygotowywanie planów zwiedzania (dostosowanych do potrzeb, zainteresowań i wymagań klientów, o różnym stopniu intensywności), zadbanie o kwestie logistyczne (np. posiłki w przypadku wycieczek całodniowych, bilety komunikacji miejskiej) oraz bezpieczeństwo (przyda się kurs pierwszej pomocy). W swojej codziennej pracy, przewodnik miejski spotyka się z różnymi osobami, które mogą mieć też odmienne oczekiwania. Wymaga to zaś poświęcenia dużej ilości czasu na ciągłe powiększanie zasobu wiedzy oraz sporo cierpliwości i szczerej pasji.

Jakie cechy powinien posiadać dobry przewodnik miejski?

  • duża wiedza z zakresu historii, polityki, geografii i ochrony przyrody
  • wysoka kultura osobista
  • ambicja, umiejętność skupienia się na celu
  • odporność na stres
  • naturalna sympatia w stosunku do obcych ludzi
  • umiejętności organizacyjne
  • pozytywny stosunek do otaczającej rzeczywistości.

Profesjonalny przewodnik potrafi zarazić inne osoby miłością do miasta, a jego fascynacja nie mija nawet w sytuacji, kiedy kolejny raz opowiada tą samą historię.

Działalność gospodarcza czy etat – co wybrać?

Ile zarabia przewodnik miejski - czy warto nim zostać?
Ile zarabia przewodnik miejski – czy warto nim zostać?

Planując karierę przewodnika miejskiego, na początek należy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj zatrudnienia sprawdzi się tu najlepiej. Najprostszą drogą jest ukończenie dedykowanego kursu (na przewodnika po określonym mieście) oraz poszukania zatrudnienia w biurze turystycznym. Nieco ułatwione zadanie mogą mieć osoby posiadające kierunkowe wykształcenie: po szkołach średnich lub studiach wyższych związanych z branżą turystyczną. Osoby, które nie posługują się językami obcymi, powinny też pomyśleć o intensywnej nauce języka angielskiego: przyda się podczas obsługiwania zagranicznych wycieczek oraz będzie stanowiło dodatkową zaletę dla pracodawcy. Co, jeśli preferuje się samodzielną pracę na własną rękę? Tutaj idealnym rozwiązaniem będzie założenie działalności gospodarczej. Można otworzyć całe biuro lub po prostu, świadczyć usługi z zakresu przewodnictwa jako jednoosobowa działalność (nie jest konieczne nawet wynajmowanie dodatkowego lokalu). W takiej sytuacji również warto pomyśleć o ukończeniu kursu, którego certyfikat będzie stanowił dla klientów dowód kompetencji. Przyda się też promocja działalności w postaci reklamy oraz strony internetowej. Dodatkowo, dobrze także rozważyć współpracę z biurami podróży, lokalnymi hotelami oraz osobami wynajmującymi apartamenty w danym mieście (pomogą pozyskać klientów).

Zarobki przewodnika miejskiego – ile wynoszą?

Kwestia zarobków przewodnika miejskiego jest zależna od kilku czynników. Ważne są tu przede wszystkim takie kwestie jak zaangażowanie w pracę, umiejętności, ilość poświęcanego czasu, wielkość miasta i rodzaj zatrudnienia. Inne dochody będzie uzyskiwał przewodnik pracujący w dużym turystycznym mieście (jak np. Kraków czy Warszawa) niż ten oprowadzający zwiedzających po nieco mniejszych miejscowościach. Osoby zatrudnione w biurach turystycznych najczęściej otrzymują stałe wynagrodzenie (oraz ewentualne prowizje), które wahają się między 3000 zł a 4000 zł brutto. Najwięcej zarabiają przewodnicy pracujący w województwie mazowieckim i pomorskim, najmniej: podlaskim i warmińsko-mazurskim. Według badań, na zarobki powyżej 3960 zł brutto może liczyć ok. 25 proc. przewodników miejskich. Co z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą? Wszystko zależy od ilości klientów oraz dodatkowych kosztów (zatrudnieni pracownicy, wynajem i obsługa biura). Jednostkowa cena wycieczki z przewodnikiem w Warszawie to zaś ok. 300-400 zł za 3 godziny. Koszt wynajęcia przewodnika obcojęzycznego jest jeszcze wyższy (nawet 500 zł). Decydując się na taką pracę, warto wziąć to wszystko pod uwagę i przekalkulować, jaka forma pracy będzie najkorzystniejsza pod względem finansowym i ogólnym.

Maszyna do przesiewania piasku Previous post Maszyna do przesiewania piasku
Pozycjonowanie Szczecin Next post Pozycjonowanie Szczecin