Prowadzenie biuro rachunkowe – jakie koszty?

Prowadzenie biuro rachunkowe - jakie koszty?

Prowadzenie biuro rachunkowe – jakie koszty? Prowadzenie biura rachunkowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jednak jakie koszty finansowe trzeba ponieść, aby prowadzić taką działalność? I czy nie są one zbyt duże w porównaniu do zarobków, jakie można osiągnąć w tym biznesie?

Wynajem miejsca

firmy księgowe Szczecin
firmy księgowe Szczecin

W dzisiejszych czasach biura rachunkowe mogą być prowadzone nawet z domu, jednak, mimo że znaczna część pracy możesz wykonywać zdalnie to prędzej czy później kontakt z klientem na żywo może okazać się nieunikniony. Nie każdy lub pracować z domu i jest to w zupełnie zrozumiałe, że dla komfortu psychicznego lepiej oddzielać miejsce pracy od przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku. Pełna księgowość może być, jednak prowadzona całkowicie online. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Tak, więc wynajęcie przestrzeni biurowej – nie jest kosztem niezbędnym do prowadzenia biura rachunkowego. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze, tym samym zaniżyć cenę swoich usług, co przyciągnie większą ilość klientów.

Pracownicy

Początkowo oczywiście niestety, będziesz musiał pracować sam. Zresztą, jeżeli preferujesz indywidualną pracę to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wiele biur rachunkowych funkcjonuje jako działalności jednoosobowe. Księgowe coraz częściej porzucają swoją pracę na etacie i rozpoczynają prowadzenie własnego biura rachunkowego. W takim przypadku zazwyczaj pracują same. Firmy księgowe są rozchwytywane, ponieważ są znacznie tańsze. Jeżeli, jednak poczujesz potrzebę zatrudnienia dodatkowego pracownika – to koszty zatrudnienia mogą być bardzo różne. Osoba ta może popełnić błędy, za które będziesz musiał również odpowiadać Ty. Tak, więc choć dodatkowy pracownik może bardzo odciążyć Cię w obowiązkach, to trzeba wziąć za niego dodatkową odpowiedzialność.

Szkolenia

Prowadzenie biura rachunkowego wiąże się z ciągłym dokształcaniem, dlatego uwzględniając koszty prowadzenia rachunkowego trzeba uwzględnić również zakup potrzebnych materiałów niezbędnych do samorozwoju. Ponadto, jeżeli nie masz żadnego doświadczenia w nie tylko z prowadzenia własnej działalności, ale również zasad funkcjonowania biur rachunkowych. Kurs dla początkujących w zakresie rachunkowości to koszt około tysiąca złotych, ale taka wiedza może być jeszcze niewystarczająca, toteż trzeba się liczyć z kosztami kursów bardziej specjalistycznych. Ponadto warto również zaopatrzyć się w literaturę dotyczącą tego tematu. W Internecie istnieje wiele publikacji. Nigdy nie możesz przestać się uczyć, ponieważ przepisy zmieniają się bardzo często.

Programy

Niestety, w dzisiejszych czasach większość programów komputerowych służących do prowadzenia takiego biznesu jest płatnych. Tutaj szczególną uwagę trzeba zwrócić na rodzaj licencji na podstawie której kupujemy dany program. Ale zakup programu nie oznacza końca wydatków w tej materii. Co jakiś czas trzeba również dokupować aktualizacje.

Reklama

Wydawać by się mogło, że ten punkt jest zbędny, ale bez odpowiedniej reklamy – nie znajdziesz zbyt wielu klientów. Jednakże może być tak, że rozpoczynając biznes będziesz już miał grono potencjalnych klientów. Rozwijać się i poszerzać swoje zasięgi. Oczywiście rodzajów płatnej reklamy jest mnóstwo – banery przy drodze, ulotki, a nawet reklamy w telewizji, radiu lub Internecie. Jednak początkujące biuro rachunkowe może nie być gotowe na takie koszty. Jak można, więc wypromować się za darmo? Nie bój się prosić o pomoc rodzinę i przyjaciół. Być może w ich kręgu jest ktoś, kto potrzebuje takiej pomocy. Jeśli, jednak wypróbowałeś już wszystkie metody, a do twojego biura nikt nie przychodzi – nie przejmuj się. W dzisiejszych wypromowanie swojego biznesu to prosta sprawa. Wystarczy założyć stronę internetową – oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami, lecz są one znacznie mniejsze w porównaniu z innymi rodzajami reklam. I choć biuro rachunkowe nie kojarzy się z reklamy i marketingiem to z pewnością ta część również należy do kosztów, jakie trzeba ponieść prowadzą taką działalność.

Świadczone usługi, a odpowiedzialność

Prowadzenie biuro rachunkowe - jakie koszty?
Prowadzenie biuro rachunkowe – jakie koszty?

Przed założeniem własnego biura rachunkowego trzeba zastanowić się jaki rodzaj usług chce się świadczyć. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wszystko zależy od tego, jaką masz wiedzę i doświadczenie. Pamiętaj, że doradztwo podatkowe to zupełnie coś innego niż doradztwo księgowe, dlatego trzeba zastanowić się nad rozszerzeniem swojej działalności. Najlepiej skonsultować swoją decyzję z kimś innym, bardziej doświadczonym. Takich decyzji nie należy podejmować bez zastanowienia. W odróżnieniu od księgowej zatrudnionej na etacie, która w przypadku pomyłki może zostać obciążona tylko do kwoty będącej trzykrotnością jej pensji, biuro rachunkowe może ponosić koszty nawet kilkunastu tysięcy za popełnienie błędu w zakresie swojej działalności. Ten czynnik również trzeba wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiasz się jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę rozważać rozpoczęcie prowadzenia biura rachunkowego. Oczywiście nikt nie chce popełniać błędów umyślnie, ale jesteśmy tylko ludźmi.

A jakie są zarobki?

Wszystko zależy od lokalizacji biura rachunkowego oraz zakresu świadczonych przez niego usług. Dla wielu mimo tak dużej ilości kosztów będzie to wartościowy biznes. Z pewnością jest to dobry pomysł, ponieważ coraz więcej firm korzysta z tego rodzaju usług.

Jaki rodzaj pompy ciepła polecamy? Previous post Jaki rodzaj pompy ciepła polecamy?
Co to znaczy ozonowanie? Next post Co to znaczy ozonowanie?