Usługi prawnicze u doradców prawnych i prawników – czy warto po nie sięgać?

Usługi prawnicze u doradców prawnych i prawników - czy warto po nie sięgać?

Usługi prawnicze u doradców prawnych i prawników – czy warto po nie sięgać? W czasie naszego życia niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, które są dla nas wątpliwe prawnie i choć nie zawsze wiążą się one z koniecznością odwiedzenia sądu (a nawet zawsze staramy się jej uniknąć), zawsze staramy się je rozwiązać w taki sposób, aby później nie mieć problemów.

Choć zazwyczaj celem ich rozstrzygnięcia sięgamy przez Internet, nie zawsze jest to najlepsza opcja –  nawet jeśli usługi prawnicze kosztują więcej, dają nam więcej pewności. Pod warunkiem, że są świadczone przez osobę rzeczywiście znającą się na rzeczy. Pamiętajmy, że nie musi to być prawnik – doradzaniem w kwestii prawa może się zająć tak zwany doradca prawny.

Gdzie szukać pomocy prawnej? Prawnik kontra doradca prawny

Myśląc o usługach prawniczych pierwszym miejscem, w którym zaczynamy ich szukać jest zwykle Internet – nie ma w tym nic złego, jeśli tylko potrzebujemy drobnej porady i nie zależy nam zbytnio na tym, by była poparta opinią eksperta. Nie jest to jednak nasze jedyne rozwiązanie (ani też najlepsze). Sięgnąć możemy bowiem również po usługi kogoś, kto zna się na rzeczy i jest w stanie wziąć odpowiedzialność za swoje porady. Mowa o prawniku i doradcy prawnym – dwóch tak zbliżonych, a jednocześnie różniącymi się od siebie pod wieloma względami.

Usługi prawnicze u doradców prawnych i prawników - czy warto po nie sięgać?
Usługi prawnicze u doradców prawnych i prawników – czy warto po nie sięgać?

Jeżeli chodzi o prawnika to każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest on kimś, kto ukończył studia prawnicze, odbył aplikację, ale też ma szereg obowiązków narzuconych przez przepisy prawa. Jego porady są więc pewne i możliwe do polegania na nich – w parze z tym wszystkim idzie też, niestety, wyższa cena. Płacimy jednak za pewność, spokojną głowę oraz rozwianie wszystkich naszych wątpliwości.. Nieco inaczej ma się sytuacja z doradcami prawnymi, których status nie został nigdzie uregulowany. Nie muszą więc oni ubezpieczać się od odpowiedzialności cywilnej, nie mają też kodeksu etyki. Co więcej, nie muszą nawet posiadać wykształcenia prawniczego (choć bez niego byłoby im naprawdę ciężko). Choć nie oznacza to, że nie są dobrzy, trzeba na nich uważać i wziąć pod uwagę fakt, że wcale nie muszą brać odpowiedzialności za przedstawiane przez siebie interpretacje prawne. Te w ich przypadku będą jednak znacznie tańsze.

Dlaczego warto sięgać po usługi prawnicze świadczone przez profesjonalistów?

Niezależnie od tego, na czyje usługi prawne się zdecydujemy (choć w przypadku doradcy musimy dokładnie prześwietlić konkretnego usługodawcę), zawsze będzie to lepsze niż poleganie na opiniach zamieszczonych w Internecie, w szczególności na forach dyskusyjnych o tematyce prawnej, na których wypowiadać się może absolutnie każda osoba – niekoniecznie taka posiadająca wykształcenie, na którym chcielibyśmy polegać. Z usług profesjonalisty powinniśmy skorzystać, gdyż:

  • dzięki nim jesteśmy pewni, że są świadczone przez osobę znającą się na sprawie – w przeciwieństwie do usług prawniczych pozyskiwanych za sprawą Internetu, tutaj mamy pewność, że odpowiedź na nasze pytanie będzie fachowa i poparta nie tylko należytą wiedzą, ale i ogromnym, budowanym na przestrzeni wielu lat doświadczeniem (uzyskiwanym również w czasie studiów kierunkowych);
  • odpowiedzialność za ich zgodność z prawem bierze właśnie on – pewność usług prawniczych świadczonych przez profesjonalistę potwierdza to, że daje on nam gwarancję na solidność ich wykonania – jeżeli więc wiążą się one z udzieleniem porady w zakresie dowolnej dziedziny prawa, jego profesjonalną interpretację możemy traktować wiążąco i powoływać się na nią również w większych sporach, także tych, które zdążyły zawędrować już do sądu;
  • są one odpowiedzią na nasze konkretne oczekiwania i wątpliwości – usługi prawnicze świadczone przez osoby znające się na rzeczy są ukierunkowane na to, żeby rozwiązać problem, z którym się borykamy; nie są więc, jak to często bywa w przypadku porad Internetowych, opisem analogicznej sprawy, często zaledwie podobnej, a nie identycznej; to właśnie indywidualne podejście odróżnia skorzystanie z usług profesjonalistów od czerpania informacji z innego źródła;
  • dostosowują się one do naszych potrzeb – usługi prawnicze świadczone przez osoby znające się na rzeczy mają na celu pomóc nam w naszym problemie i rozwianie wszystkich wątpliwości z nim związanych; jeżeli więc w czasie danej sprawy światło dzienne ujrzą kolejne fakty, albo też będziemy potrzebowali bardziej szczegółowych i specjalistycznych informacji, tutaj możemy je pozyskać – często bez konieczności dokonania dodatkowej opłaty.

Podsumowanie

prawnicy-ToruńSzukając usług prawniczych, niezależnie od tego, czego by one nie dotyczyły, warto sięgać po naprawdę sprawdzone ich źródła, adekwatne do problemu prawnego, który chcemy poruszyć. Internet ograniczmy więc do drobnostek i spraw, które nie są w stanie w znaczącym stopniu nam zaszkodzić, a w ważniejszych sytuacjach sięgamy po usługi prawdziwych profesjonalistów. Dzięki nim możemy mieć pewność, że nasz temat zostanie rozwiązany tak, jak należy, a interpretacja będzie czymś wiążącym i czymś, na czym po prostu będziemy mogli polegać. Uważamy przy tym na doradców prawnych – choć warto po nich sięgać, należy dokładnie sprawdzać, czy konkretna osoba jest kimś, na kogo opinii możemy polegać.

Ortopeda – kiedy powinniśmy do niego iść na wizytę? Previous post Ortopeda – kiedy powinniśmy do niego iść na wizytę?
Magazynowe hale namiotowe i wszystko, co trzeba wiedzieć na ich temat Next post Magazynowe hale namiotowe i wszystko, co trzeba wiedzieć na ich temat