Co to znaczy sitodruk?

Co to znaczy sitodruk?

Co to znaczy sitodruk? Sitodruk ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Tego typu technologia wykorzystywana jest do drukowania na stosunkowo dużych i płaskich powierzchniach. Ze zjawiskiem tym spotykamy się bardzo często w przypadku odzieży. Technika ta jest wybierana ze względu na szereg zalet.

Czym jest sitodruk? Jakie zastosowanie posiada sitodruk? Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Czy technika sitodruku uznawana jest za trwałą? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest sitodruk?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat sitodruku, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta popularna i tajemnicza metoda. Otóż jest to pewna technika drukowania, którą wynaleziono, aby drukować dowolne grafiki na dużych i płaskich płaszczyznach. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa sito – to właśnie dzięki niemu możliwe jest stworzenie konkretnego wzoru, który w dalszej kolejności zostanie przeniesiony na dowolny materiał drukarski – w zależności od indywidualnych preferencji. W tym miejscu warto zdawać sobie sprawę z tego, że siatka wyróżnia się oczkami, których rozmiar jest stosunkowo mały. W konsekwencji możliwe jest przepuszczenie farby w sposób precyzyjny, co jest niemalże gwarancją otrzymania najwyższej jakości odbitek.

Jakie zastosowanie posiada sitodruk?

druk cyfrowy we Wrocławiu
druk cyfrowy we Wrocławiu

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest sitodruk i na czym polega ta metoda, warto tez posiąść kilka podstawowych informacji na temat jej zastosowania. Przede wszystkim należy wspomnieć, że jest to bardzo trwałe rozwiązanie, które przez wielu uznawane jest za nienaruszalne. Technologia ta doskonale sprawdzi się do bawełnianych i poliestrowych tekstyliów, torebek, reklamówek, tektur, a nawet do papieru. W zdecydowanej większości przypadków sitodruk wykorzystywany jest do nadruków na koszulkach i torbach reklamowych. Czym jednak charakteryzuje się odpowiednio wykonany nadruk za pośrednictwem tej metody? Przede wszystkim możemy cieszyć się z ponadprzeciętnej wytrzymałości zarówno podczas użytkowania, jak i prania. Oczywiście bezpośredni wpływ na jakość wydruku mają farby, jak i również odpowiednio wykonane czynności w zależności od etapu.

Sprawdź najpopularniejsze metody nadruku:

Dlaczego warto zdecydować się na sitodruk?

Co to znaczy sitodruk?
Co to znaczy sitodruk?

Współcześnie sitodruk wykorzystywany jest bardzo często. Przede wszystkim jest to opłacalne rozwiązanie, pod warunkiem, że nakład materiałów jest stosunkowo wysoki. Im więcej odzieży przeznaczymy do sitodruku, tym mniejszy będzie koszt jednostkowy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby znakować nieco mniejsze ilości ubrań, jednakże cena wówczas nie będzie już tak dużą zaletą. Pomimo wszystko trwałość jest na tyle satysfakcjonująca, że i tak warto rozważyć taką możliwość. Sitodruk wykorzystuje stosunkowo wiele farb, dlatego też jesteśmy w stanie uzyskać wyraziste, jednocześnie w pełni nasycone barwy. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o tym, że podczas jednorazowej sesji możemy wykorzystać maksymalnie 5 odcieni kolorystycznych. Do każdej barwy konieczne jest wykonanie matrycy, co oczywiście generuje dodatkowe koszty. Jest to szczególnie wyczuwalne w przypadku mniejszych nakładów, co warto mieć na uwadze. Zaletą sitodruku jest to, że nadruk nawet w przypadku wysokiej temperatury prania nie ulegnie zniszczeniu. Dla wielu koncernów zajmujących się tekstyliami jest to zatem godna uwagi inwestycja w przyszłość. Dodatkowym aspektem jest odporność grafik na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak chociażby promienie ultrafioletowe, wiatr, deszcz, śnieg, słońce.

Czy technika sitodruku uznawana jest za trwałą?

Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach – sitodruk to skuteczna metoda drukowania, które polega na tym, że przetłacza się farbę przez matrycę – stanowi sito z częściowo zakrytymi powierzchniami. W ten sposób powstaje pewien szablon. Metoda ta sprawdzi się na podłożach papierowych, tekturowych, foliowych, płytkowych, sztucznych, metalowych i włókninowych. Nie jest niespodzianką, że najczęściej stosuje się ją do nadruku koszulek, odzieży, a także toreb reklamowych. Okazuje się, że odpowiednio wykonany nadruk wyróżnia się ponadprzeciętną wytrzymałością. Sitodruk jest nieco tańszy w przypadku dużych nakładów, nie zmienia to jednak faktu, że jest on uznawany za bardzo trwały- nawet w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kiedy stosowany jest sitodruk?

Sitodruk bardzo często wybierany jest do drukowania dużych plakatów, naklejek, opakowań, a także do zadrukowań na płytach CD/DVD i na tekstyliach. Zastosowanie tego rozwiązania jest bardzo zróżnicowane. Technika ta została opatentowana w 1929 roku w Stanach Zjednoczonych. W Europie sitodruk pojawił się tuż po wojnie. Pamiętajmy o tym, że czas schnięcia zadrukowanych materiałów jest stosunkowo długi, dlatego też powinniśmy realizować swoje projekty z wyprzedzeniem. Na co dzień sitodruk widoczny jest najczęściej na ubraniach- widoczne są kolorowe nadruki, które przypominają na pierwszy rzut oka trwałe naklejki.

 

Czy kupowanie gotowych cosplay to cosplaying? Previous post Czy kupowanie gotowych cosplay to cosplaying?
Maszyna do przesiewania piasku Next post Maszyna do przesiewania piasku