Na co wpływa witamina K? Witamina K2 jest bardzo popularna. Nie jest to zaskakujące, ponieważ odgrywa ogromną rolę w normalnym funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Warto wiedzieć, które pokarmy zawierają witaminę K. Dlatego jest duża szansa, że odpowiednią ilość tej witaminy uda nam się uzyskać w naturalny sposób. Niestety w niektórych przypadkach nie jest możliwe naturalne uzyskanie odpowiedniej ilości witaminy K. Wtedy warto rozważyć dobrze przemyślane suplementy.
Jakie właściwości ma witamina K?
Witamina K znana jest z wielu potężnych właściwości wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Warto wiedzieć, że witamina K występuje naturalnie w dwóch formach. Mówimy o witaminie K1 i witaminie K2. Natomiast witamina K1 jest syntetyzowana przez rośliny. Witamina K2 jest produkowana przez bakterie w jelitach. Zarówno pierwsza, jak i druga forma witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jaka jest więc rola witaminy K? Po pierwsze, jest niezbędny do prawidłowego wzrostu naszych kości.
Ale to nie koniec. Ta ważna witamina odpowiada również za prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Więc nie musimy bać się krwawić przez małe rany. Witamina ta uszczelnia również naczynia włosowate, dlatego osoby z popękanymi naczynkami powinny zwracać szczególną uwagę na jej odpowiedni poziom. Należy również zauważyć, że dzięki witaminie K może mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Nie sposób nie zauważyć, że witamina ta zapobiega zwapnieniu żył. Dlatego należy zwracać uwagę na prawidłowy poziom witaminy K w naszym organizmie. Należy więc zwracać uwagę na to, co jemy i jak się czujemy. Jeśli masz jakiekolwiek objawy niedoboru witaminy K, powinieneś rozważyć suplementację.
Gdzie znajdziemy witaminę K?
Witaminę K2 można uzupełniać, ale dobrze jest też zadbać o odpowiednią podaż naturalnej witaminy K. Musimy więc wiedzieć, jakie produkty zawierają tę niezwykle ważną witaminę. Okazuje się, że ta witamina jest obecna w świeżych warzywach. Chodzi głównie o zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak i rzym. Ale to nie koniec. Ta witamina znajduje się również w brokułach, lucernie i brukselce. Nie sposób nie zauważyć, że szparagi również zawierają tę ważną witaminę. Jeśli zwrócimy uwagę na odpowiednią dietę, jest duża szansa, że będziemy w stanie dostarczyć organizmowi niezbędną ilość witaminy K.
Na uwagę zasługują również objawy, które mogą wskazywać na brak tej ważnej witaminy, a skłonność do siniaków może wskazywać na niedobór. Ponadto objawami niedoboru tej ważnej witaminy są krew w moczu oraz obfite miesiączki. Krwawienie z przewodu pokarmowego i nosa może również objawiać się niedoborem. Najgroźniejszy jest krwotok śródczaszkowy, który może również wystąpić z powodu niedoboru witaminy K. Powyższe objawy mogą być również spowodowane mniej lub bardziej poważnymi chorobami. Więc jeśli tak się stanie, warto udać się do lekarza. W razie potrzeby specjalista zaleci nam wykonanie badań krwi lub badań obrazowych.
Dlaczego warto uzupełniać witaminę K witaminą D?
Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednią ilość witaminy K poprzez pożywienie. Wtedy warto wybrać suplementy. Suplementów wysokiej jakości, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych, należy szukać przede wszystkim w drogeriach. Nie należy jednak zapominać, że witamina K może przybierać różne formy. Najczęściej jednak występuje witamina K w tabletkach. Dla większości ludzi to dobre rozwiązanie. Tabletki są połykane płynnie i szybko. Jeśli szukamy wysokiej jakości suplementu, warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.
Pomocne mogą być również recenzje klientów poszczególnych suplementów. Im większa liczba pozytywów, tym większe szanse na znalezienie wysokiej jakości suplementu. Należy również pamiętać, że witaminy k2 i d3 zazwyczaj zawarte są w jednym preparacie. Jak się okazuje, jest ku temu powód. Zarówno witamina K, jak i witamina D, zwane witaminami słońca, mają pozytywny wpływ na układ kostny. Dzięki nim cały nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Nie należy zapominać, że suplementacja powinna być starannie przemyślana. Suplementy należy podawać zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj znajdują się na opakowaniu. Warto też wspomnieć, że efekty suplementacji nie są od razu widoczne. Będziesz mógł je zobaczyć po kilku tygodniach lub miesiącach suplementacji. Niestety w wielu przypadkach witaminę K trzeba podawać domięśniowo. Dzieje się tak, gdy niedobór jest duży.