Sublimacja – jaka drukarka?

Sublimacja - jaka drukarka?

Sublimacja – jaka drukarka? Sublimacja to metoda drukowania, która cieszy się coraz większą popularnością. Oczywiście nie ma w tym niczego dziwnego, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę to, ile zalet niesie ze sobą takie rozwiązanie. Czym dokładnie jest sublimacja? Jakie parametry mają wpływ na druk sublimacyjny? Jakie zalety ma druk sublimacyjny? Na jaką drukarkę do sublimacji warto się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest sublimacja?

W pierwszej kolejności powinniśmy zdefiniować, czym tak właściwie jest druk sublimacyjny. Otóż jest to pewien proces drukowania, który wykorzystuje powszechnie znane zjawisko sublimacji. Odbywa się to dzięki temu, że wykorzystuje się wysoką temperaturę, która niekiedy wynosi od 160 do nawet 180 stopni Celsjusza. Dodatkowo niezbędna jest specjalna folia. Dzięki temu, że zostaje ona przygrzana do tkaniny, to atrament zaczyna parować. W konsekwencji przedostaje się w strukturę materiału i zostaje tam na bardzo długi okres czasu. W dalszej kolejności następuje ponowna zmiana temperatury, co powoduje transformacje ze stanu gazowego w stały. Dzięki temu możemy nosić bluzy firmowe z logo, a także inne ciekawe tekstylia. 

Jakie parametry mają wpływ na druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny na tkaninach to proces, na który wpływ ma kilka parametrów. Zdecydowanie największe znaczenie ma wysoka temperatura. Jest to nieodzowny element, a wartość powinna znajdować się w przedziale od 160 do 180 stopni Celsjusza. Ważny jest czas potrzebny do wykonania nadruku. Przemiana ze stanu stałego w gazowy i późniejsze wysychanie nadruku wymaga pewnego nakładu czasowego. Nie bez znaczenia jest także docisk, o czym tylko niewielki odsetek osób ma pojęcie. Wbrew pozorom ten element ma ogromne znaczenie. Im nacisk będzie mocniejszy, tym jakość druku będzie wyższa. Warto wziąć to pod uwagę, kiedy będziemy ustawiać poszczególne parametry przed rozpoczęciem druku sublimacyjnego. 

Jakie zalety ma druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny z pewnością ma wiele zalet, o których warto wspominać. To właśnie dzięki tej metodzie możliwe są nadruki na stroje sportowe. Druk sublimacyjny charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością. Wiele rodzajów nadruków mają to do siebie, że dość szybko ścierają się, a już po pierwszym praniu całkowicie zmieniają swój wygląd. W tym przypadku zupełnie nam to nie grozi. Druk pozostaje w nienaruszonym stanie i nawet jeśli usilnie chcielibyśmy go ścierać, wówczas nie mamy na niego żadnego wpływu. Kolejną zaletą jest duża odporność na warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg, upał, mróz- dla druku sublimacyjnego nie ma to żadnego znaczenia. Ubrania z elementami druku sublimacyjnego są wysoko jakościowe. Jest to pewnego rodzaju gwarancja wyrazistych kolorów i czytelnych detali, co dla wielu producentów ma ogromne znaczenie.. Warto wspomnieć o satysfakcjonującej wydajności, a także o opłacalności.

Na jaką drukarkę do sublimacji się zdecydować?

Sublimacja - jaka drukarka?
Sublimacja – jaka drukarka?

Nie bez przyczyny sublimacja jest jedną z najchętniej wykorzystywanych metod nadruku. Charakteryzuje się prostotą, taniością, a także ponadprzeciętną trwałością. Niestety do wykonywania swoich zadań musi posiadać specjalistyczne narzędzia. W przypadku większych nakładów z pewnością niezbędne okażą się specjalistyczne plotery. Jednakże do nieco mniej zaawansowanych zastosowań ciekawym rozwiązaniem wydają się być tradycyjne modele biurkowe. Jaka drukarka do sublimacja będzie więc najlepsza? W pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżnić możemy dwie grupy: drukarki atramentowe, a także te, które posiadają wymienialne pojemniki. Ta pierwsza to po prostu tradycyjna drukarka atramentowa, która to zalana jest z reguły specjalistycznym tuszem, dzięki któremu możliwa jest sublimacja. Atramenty sublimacyjne pasują do drukarek, które wyposażone są w piezoelektryczne głowice. Korzystnym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia jest zastosowanie stałego systemu zasilania tuszem, który nosi nazwę CISS. W konsekwencji możliwe jest dość łatwe uzupełnienie zawartości atramentem. Pomimo tego, że rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet, to ma także wady. Niestety dość częstym zjawiskiem jest zasychanie tuszu w głowicach. Na szczęście istnieją sposoby, aby zredukować ten problem, bowiem wystarczy przynajmniej raz na 3 dni wykonać nadruk lub test z poziomu sterownika.

Drugą grupą drukarek są te z kartridżami. Instaluje się w nich specjalne pojemniki z żelowym tuszem- współpracują jedynie ze specjalnymi papierami transferowymi. Warto wspomnieć o tym, że w tym przypadku wydruk jest znacznie szybszy, a dodatkowo problem zasychania głowic jest właściwie niespotykany. Niestety nie ma nic za darmo, dlatego też koszty zakupu drukarki razem z kartridżami posiadającymi atrament sublimacyjny jest znacznie wyższy, niż w przypadku poprzednich drukarek. Podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru powinno być zależne od sytuacji finansowej i częstotliwości nadruku.

Jak wyczyścić sztuczne białe kwiaty Previous post Jak wyczyścić sztuczne białe kwiaty?
V Italia by Versace co to za marka Next post V Italia by Versace co to za marka