Na co zwracać uwagę kiedy trafimy do warsztatu samochodowego? Kwestia warsztatów samochodowych oraz tego, czy powinniśmy im na sto procent ufać, czy nie jest to temat rzeka. Istnieje niestety bardzo wiele czynników, które wpływają na to, jak bezpiecznie powinniśmy czuć się w warsztacie samochodowym. Dobrze jest zgłębić kilka z nich, które mają na to największy wpływ.
Części samochodowe zamienne, jakie są używane w warsztacie samochodowym
Warsztat samochodowy dokonując większości napraw, będzie zmuszony wymienić nam części samochodowe na nowe. Przeważnie dogadujemy tę kwestię z naszym mechanikiem, ale niekoniecznie zawsze tak się dzieje. W wielu przypadkach osoby mniej doświadczone nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo duża różnica jest pomiędzy teoretycznie tymi samymi częściami samochodowymi. Najlepiej jest temat ten nieco zgłębić. Części samochodowe wymienne możemy posiadać z czterech różnych źródeł.
Części samochodowe oryginalne
Pierwszym źródłem są oryginalne części samochodowe producenta. Części takie są po prostu najlepsze i nie ma co do tego dwóch zdań. Zawsze będą pasować, jeżeli są dedykowane do danego modelu. Mają najlepsze parametry, jeżeli chodzi o wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki. Dodatkowo w fabrykach producentów, są one poddawane drobiazgowej kontroli jakości, dzięki czemu bardzo rzadko zdarzy się część fabrycznie wadliwa. Niestety ich największą wadą jest cena, która jest po prostu najwyższa.
Części samochodowe „zamienniki”
Drugą kategorię części samochodowych stanowią zamienniki, produkowane przez poddostawców producentów samochodowych. Bardzo często są one porównywalnej jakości lub nawet w takiej samej, chociaż nie mamy co do tego w stu procentach pewności. Są one jednak jakościowo bardzo dobre i nieco tańsze od części producenckich, dzięki temu są one najczęściej wykorzystywane przez mechaników jako części samochodowe zamienne.
Części samochodowe „chińczyki”
Trzecią kategorią części samochodowych, z jaką się spotykamy, są to zamienniki tak zwane „noname”. Najczęściej są produkcji chińskiej. Są to części samochodowe, które niestety pod względem jakości oraz wytrzymałości zdecydowanie ustępują dwóm wyżej wymienionym kategoriom. Są jednak również bardzo często stosowane, głównie przez mechaników, do których trafimy przez przypadek (gdzieś na trasie) lub jeśli sobie sami o nie poprosimy (choć nie jest to rozsądną decyzją, jeżeli chcielibyśmy, aby auto pojeździło jeszcze wiele lat).
Części z demobilu
Czwartą kategorią będą części zamienne, wymontowane ze złomowanych samochodów. Są one bardzo tanie, ale przeważnie nie gwarantują nam za bardzo niczego. Można trafić elementy, które były świeżo po wymianie w warsztacie jako część oryginalna od producenta, ale może się trafić również część chińska, która już była na granicy wytrzymałości. Niestety i takie praktyki są stosowane bez naszej wiedzy, jeżeli trafimy na nieuczciwe warsztaty, które jako swoją główną dewizę mają: „jak najwięcej zarobić na każdym kliencie”. W warsztacie, jeżeli czeka nas wymiana części, powinniśmy z góry określić, jakie części chcielibyśmy, aby zostały zamontowane, tak aby w przypadku nieporozumienia sytuacja była jasna.
Brak faktury lub paragonu
Na każdym warsztacie za naprawę naszego samochodu powinniśmy zarządzać faktury lub paragonu. Przede wszystkim jest to dla nas zabezpieczenie na wypadek niewykonania porządnie pracy przez warsztat samochodowy. Naprawa może pozornie się udać, części samochodowe mogą zostać wymienione, układy wyregulowane, ale w trakcie użytkowania źle naprawionego samochodu może dojść do kolejnej awarii tego samego typu. W nieco gorszym scenariuszu może dojść do awarii daleko poważniejszej od tej, która była poprzednio naprawiana, co wiąże się oczywiście z dużymi kosztami. Jeśli nie będziemy mieć potwierdzenia, że w danym warsztacie naprawiliśmy samochód, możemy mieć spory problem z dochodzeniem swoich racji.
Wymiana cieczy eksploatacyjnych
Warsztat samochodowy jest to również miejsce, gdzie bardzo często dokonujemy wymiany wszelkiego rodzaju cieczy eksploatacyjnych. Do głównych cieczy eksploatacyjnych należy oczywiście olej silnikowy, ale również możemy wymienić olej w skrzyni biegów, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy itp. W tego typu sytuacji sprawa wygląda podobnie jak w przypadku części samochodowych. Części samochodowe podobnie jak płyny eksploatacyjne mogą być różnego gatunku oraz różnej jakości, dlatego powinniśmy wiedzieć, co dokładnie wlewa nam mechanik. Zupełnie inaczej będzie zachowywał się silnik na tanim oleju silnikowym oraz na oleju silnikowym o teoretycznie takiej samej specyfikacji, ale z najwyższej półki, nie mówiąc już o tym, że olej lepszego gatunku będziemy musieli wymienić rzadziej. Inną kwestią jest rzetelność, z jaką się wymienia takie płyny eksploatacyjne. Również powinniśmy omówić tę kwestię. Dla wielu kierowców wymiana oleju silnikowego to również obowiązkowa wymiana filtrów. Nie każdy warsztat podziela tę opinię. Jeśli zamierzamy wymienić olej plus filtry – w tym i filtr kabinowy, najlepiej jest uzgodnić tę kwestię od razu, zanim zacznie się wymiana.