Ile kosztuje drewno konstrukcyjne? Marzysz o drewnianym domu? Zastanawiasz się nad budową domu z drewna? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty stworzyliśmy krótkie poradnik na temat drewna konstrukcyjnego.
Dom z drewna
Piękny, duży dom wykonany z drewna to marzenie wielu osób. Choć drewniane domy kojarzą się przede wszystkim z górskimi widokami, coraz częściej można je zobaczyć również na terenach nizinnych. Każdy kto choć raz zetknął się z domem zbudowanym z drewna z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego ile pracy oraz wysiłku wymaga odpowiednia pielęgnacja tego typu budynku. Aby móc cieszyć się pięknym domem jak z obrazka, należy liczyć się z kosztami związanymi z utrzymaniem drewna w odpowiednim stanie. Na pielęgnację drewna składają się zadania takie jak:
– mycie odpowiednimi środkami,
– regularna impregnacja,
– zabiegi mające na celu polepszenie wyglądu drewna.
Mówi się, że drewno jest materiałem ,,żywym”. Oznacza to, że na przestrzeni lat jego wygląd może ulec zmianie, warto jednak zaznaczyć, że dla miłośników tego typu wykończenia nie jest to wada. Wręcz przeciwnie! Wiele osób twierdzi, że drewno ewoluuje, przez co odwdzięcza się za dbanie o nie.
Co to jest drewno konstrukcyjne?
Gdy mowa o domach drewnianych wiele osób ma przed oczami duże bale drewna, które są charakterystyczne dla góralskich knajp. Jednak, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nie musisz mieć domu w całości wykonanego z drewna, by móc używać drewna konstrukcyjnego? Drewno konstrukcyjne to nic innego jak drewno do budowy domu szkieletowego. Tego rodzaju materiał stosuje się przede wszystkim do budowy szkieletu (czyli samej konstrukcji) domu oraz do budowy więźby dachowej. Używanie drewna na konstrukcje szkieletowe ma bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest bez wątpienia trwałość tego materiału. Drewno jest bowiem nie tylko piękne, ale również bardzo wytrzymałe, jeśli zatem zależy Ci na tym, by Twój dom był zbudowany z najlepszej jakości materiału, postaw na drewno konstrukcyjne.
Rodzaje drewna konstrukcyjnego
Wśród drewna na dom wyróżnia się wiele różnych rodzajów. Cena drewna konstrukcyjnego w dużej mierze zależy od jego jakości oraz klasy. Należy jasno zaznaczyć, że jakość drewna ma bezpośredni związek z jego rodzajem. Wybierając drewno warto jest zwrócić uwagę na jego klasę. Klasę drewna oznacza się w następujący sposób:
– gatunki iglaste są oznaczone dużą literą C oraz liczbą, która jest odpowiedzialna za jakość drewna,
– gatunki liściaste natomiast są oznaczone literą D i podobnie jak w przypadku drzew iglastych, również tu cyfra ma odzwierciedlenie w jakości materiału.
Choć wybór jest naprawdę ogromny ( C14, C16, C18, C20, C22, C24, C27, C30, C35, C40, C45 i C50 oraz D18, D24, D30, D35, D40, D50, D60 i D70), w praktyce najczęściej stosuje się drewno klasy C24 oraz C27.
Jak powstaje
Jak widać najpopularniejszym a zarazem najlepszym rodzajem jest drewno konstrukcyjne C24. Aby drewno mogło zostać nazwanym mianem ,,konstrukcyjnego” musi spełnić określone wymagania. Przede wszystkim drewno nie może być mokre. Oznacza to, że przed dopuszczeniem do sprzedaży powinno zostać ono poddane procesowi suszenia, który odbywa się w specjalnych komorach o bardzo wysokiej temperaturze. Idealna wilgotność dla drzewa konstrukcyjnego to około 12%. Zanim drzewo trafi na sklepowe półki, musi przejść jeszcze przez dokładne testy. Gdy proces obróbki dobiegnie końca, a drewno przejdzie przez wszystkie testy, może znaleźć się w Twoim zamówieniu. Pamiętaj jednak, że sama klasa drewna to nie wszystko. Jeśli chcesz, by drewno wytrzymało długie lata bez konieczności napraw oraz wymiany, zadbaj o odpowiednią impregnację. Dzięki pielęgnacji zapewnisz sobie spokój ducha oraz pewność co do tego, że zrobiłeś wszystko co w Twojej mocy, by drewno służyło Ci możliwie jak najdłużej.
Zobacz również:
Drewno konstrukcyjne cennik
Cena drewna konstrukcyjnego jest prawdopodobnie najczęściej poruszanym wątkiem. Choć chcielibyśmy odpowiedzieć na wszystkie pytania konsumentów, niestety nie na każde da się udzielić jednoznacznej oraz w pełni satysfakcjonującej odpowiedzi. Dlaczego? Otóż, tak jak wspomnieliśmy, cena drewna konstrukcyjnego zależy przede wszystkim od jego rodzaju, jakości oraz klasy. Ponadto warto dodać, że ceny tego samego rodzaju drewna mogą różnić się od siebie w zależności od producenta oraz od miejsca, w którym masz w planach dokonać zakupu. Wybierając drewno, warto jest zatem dokonać wcześniejszego porównania, by mieć stuprocentową pewność co do tego, że nie przepłacisz oraz nie zostaniesz oszukany. Pamiętaj, że cena drewna c24 nie zawsze jest wyznacznikiem dobrego produktu. Wysoki koszt zakupu może oczywiście wynikać z bardzo dobrej jakości, jednak czasem nie warto jest przepłacać.
Jeśli zatem masz w planach budowę drewnianej konstrukcji domu, nie czekaj ani minuty dłużej i już teraz zacznij się rozglądać za drewnem, którego potrzebujesz. Dołącz do zadowolonego grona osób posiadających dom z drewnianą konstrukcją i ciesz się swoim nowym budynkiem.