Ocieplanie ścian w domach kanadyjskich – podstawowe informacje

Ocieplanie ścian w domach kanadyjskich

Ocieplanie ścian w domach kanadyjskich – podstawowe informacje – domy kanadyjskie cieszą się dużą popularnością w Skandynawii, w Niemczech oraz oczywiście, w Ameryce Północnej, głównie w Kanadzie. W Polsce wciąż traktuje się tę technologię z rezerwą. Drewno nie jest uważane za budulec tak dobry jak beton oraz powszechnie sądzi się, że w domach kanadyjskich nie jest zbyt ciepło.

Prawdą jest, że domy drewniane nie zachowują się tak samo jak domy murowane, jeśli chodzi o gromadzenie ciepła, ale nie oznacza to, że w domach kanadyjskich utrzymanie odpowiedniej temperatury będzie niemożliwe. Po prostu budownictwo drewniane wymaga innego rodzaju izolacji i techniki, aby ciepło utrzymywało się w pomieszczeniach, a my nie tracilibyśmy fortuny na ogrzewanie. Jeśli rozważamy budowę domu kanadyjskiego, warto dowiedzieć się więcej o tej technologii oraz izolacji ścian.

Odprowadzanie wilgoci w domu kanadyjskim

Pierwszym ważnym punktem w przypadku budownictwa z drewna, jest system służącej do odprowadzania wilgoci. Bez niego ściany zaczną pleśnieć, a izolacja termiczna może przestać poprawnie funkcjonować. Dlatego też, już na etapie projektu, powinniśmy ustalić jakie materiały wykorzystamy oraz jaki system odprowadzania wilgoci będzie odpowiedni dla budynku. Ze względu na to, że jest to kluczowy element konstrukcji, powinniśmy sugerować się zdaniem fachowców i nie próbować forsować swoich pomysłów, jeśli nie jesteśmy specjalistami w tym zagadnieniu. Ściany w domu kanadyjskim składają się z warstw różnych materiałów, nie tylko drewna, ale i odpowiedniej izolacji, dzięki której dom będzie energooszczędny. Dodatkowe materiały izolacyjne mają za zadanie odprowadzić wilgoć, która może przeniknąć we wnętrze ścian. Materiał izolacyjny, który wybierzemy musi spełniać kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze, niezbędna jest aby materiał posiadał właściwości sorpcyjne, czyli pochłaniania wody i oddawania wilgoci, aby mógł szybko wysychać. Oczywiście, jednocześnie ten materiał nie może sam być wrażliwy na wilgoć. Drugą ważną cechą materiału izolacyjnego powinna być zdolność dyfuzji, czyli powinien być to materiał „oddychający”. Zebrana woda powinna mieć możliwość ulotnienia się przez ściany. W innym przypadku będzie zalegać  i w końcu dotrze do drewna. Kolejnym punktem jest przewodność cieplna. Wybrany materiał musi spełniać normy cieplne, które są ustalone dla konstrukcji drewnianych.

Czytaj więcej:

Ściany w domu kanadyjskim

Ocieplanie ścian w domach kanadyjskich
Ocieplanie ścian w domach kanadyjskich

Jak już zostało wyżej wspomniane, ściany w domach kanadyjskich składają się z warstw. Aby ściana spełniają swoją funkcję izolacyjną, warstwy muszą być ułożone precyzyjnie, w odpowiedniej kolejności. Każda z warstw posiada inne właściwości, które np. chronią poprzednią warstwę przed wilgocią. Ułożenie warstw w nieodpowiedniej kolejności lub pominięcie jednej z nich, może mieć przykre konsekwencje i doprowadzić do gnicia drewna lub wychłodzenia budynku. Zwyczajowo warstwy ścian w domach kanadyjskich zaczynają się od pokrycia elewacji deskami, tynkiem, cegłą licową lub innymi, podobnymi materiałami. Kolejna warstwa to warstwa wiatroizolacyjna. Najczęściej stosuje się folie wiatroizolacyjną. Chroni ona płyty przed wychłodzeniem oraz odprowadza parę wodną. Następnie znajdują się wytrzymałe płyty zewnętrzne, które muszą być odporne na wilgoć oraz stanowić izolację akustyczną. Pełnią one funkcje usztywniającą cały szkielet domu. W dalszej kolejności montuje się izolację cieplną. Wybrana izolacja powinna mieć niski współczynnik przewodzenia ciepła (najczęstszym wyborem jest wełna skalna lub szklana). Następnie ścianę okrywa się zaporą paroizolacyjną, której głównym zadaniem jest ochrona wnętrza ścian przed wilgocią. Warto zaznaczyć, że folia paroizolacyjna to nie to samo co folia wiatroizolacyjna. Posiadają one pewne punkt wspólne, ale to kompletnie różne materiały. Na samym końcu montuje się płyty gipsowo-kartonowe lub inne, podobne. Ten wybór zależy od naszych preferencji.

Ekologiczne materiały izolacyjne w domach kanadyjskich

Obecnie na rynku wciąż dominują syntetyczne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna czy styropian. Jednak od dłuższego czasu powstają nowe, ekologiczne materiały, uzyskiwane z naturalnych surowców. Wśród nich znajdziemy wełnę owczą, konopie, wióry drzewne, len, korek czy celulozę. Co ciekawe, zauważono, że mają one o wiele lepsze właściwości niż tradycyjne materiały syntetyczne. Maty z wełny owczej nie są nowym pomysłem. Wykorzystywanie wełny do izolacji znane jest od dawna, choć jest mało popularne. Wełna dobrze sprawdza się w izolacji domów kanadyjskich, ponieważ posiada wysoką przepuszczalność powietrza i pary wodnej oraz pochłania wodę. Natomiast izolacja z celulozy jest odporna na ogień, zapewnia dobrą izolację termiczną oraz pochłania wilgoć. Płyty produkowane z wiórek drewnianych nadają się do izolacji akustycznej oraz cieplnej. Dodatkowo nie blokują powietrza, są „oddychające”, więc świetnie radzą sobie z wilgocią i potrafią ją odprowadzać.

Co warto zwiedzić na Sycylii? Previous post Co warto zwiedzić na Sycylii?
Jak wybrać bieliznę wyszczuplającą? Next post Jak wybrać bieliznę wyszczuplającą?