Sklepy z kawą – z czego utrzymują się sklepy z kawą? Sklepy z kawą można znaleźć wszędzie, zarówno w dużych miastach, gdzie są właściwie na rogu każdej ulicy, jak i w mniejszych, gdzie mogą być centrum życia towarzyskiego. Obrót kawą jest drugim najbardziej dochodowym interesem po ropie naftowej, gdyż niemalże każdy człowiek na Ziemi pije od czasu do czasu kawę, a spora część ludzi robi to codziennie. Wydaje się więc, że sklepy z kawą powinny prosperować na wysokim poziomie, czy tak jednak jest naprawdę?
Należy koniecznie zwrócić uwagę na fakt, że często się zdarza, że pojęcie sklepu z kawą i kawiarni miesza się w potocznym rozumieniu. Nie jest to nic dziwnego, gdyż możemy przecież własnymi oczami dostrzec, że w sklepach z kawą podaje się też przygotowany napój do stolika, jak w kawiarni, a w kawiarniach, zwłaszcza sieciowych, sprzedaje się kawę na paczki. Zatem można z dużą pewnością stwierdzić, że kawiarnie oraz sklepy z kawą rozszerzają swój wachlarz usług na tyle, o ile to możliwe, by dogodzić klientom. Pytanie, jakie samo się nasuwa, czy na pewno jest sens kupować w sklepach z kawą coś poza kawą?
Nie można zaparzyć dobrej kawy, jeśli nie ma się w czym. Nawet więcej warto powiedzieć, nie sposób zaparzyć dobrej kawy, jeśli nie mamy w czym zmielić ziaren. Pewne rodzaje kaw mają swoje konkretne upodobania, ilość ziaren na ilość wody, temperatura, długość i intensywność parzenia, to są elementy kluczowe dla każdego baristy. Jeśli rzeczywiście planujemy kupić w sklepie z kawą produkt, który ma później smakować w domu w odpowiedni sposób, na profesjonalnym poziomie, to nie możemy tego osiągnąć bez koniecznego sprzętu.
Wydaje się zatem logiczne, że skoro sklep z kawą zna się najlepiej na kawie, to zna się też na tym, jak ją należy przygotować, prawda? Owszem, jest to prawda, czy zna się on jednak najlepiej na tym, jaki sprzęt jest najlepszy do kawy? Również prawda, wszystko do tej pory wydaje się logiczne, mają wiedzę, autorytet, ale mają także ogromne marże na sprzęt, co potrafi zaboleć kieszeń klienta. W jaki sposób to działa?
Otóż sklepy z kawą nie zarabiają tak samo, jak sklepy RTV i AGD, sprzedają maszyny i utensylia w bardzo małych ilościach i dla specyficznych klientów. Często wiąże się to z faktem, że nie mogą sobie pozwolić na hurtowy zakup po mniejszych ilościach, zatem siłą rzeczy płacą więcej, a koszty zostaną przerzucone na klienta. Tak działa ekonomia i w tej kwestii nieszczególnie można cokolwiek zrobić. To, co jednak jest możliwe, to zakup sprzętów mądrze oraz z umiarem.
Sklepy z kawą zdecydowanie mogą polecić lepszy ekspres do kawy niż pracownik wielkopowierzchniowego sklepu z elektroniką. To jest to, na czym znają się najlepiej, wiedzą jak przygotować daną kawę, jakie są jej wady, zalety, o czym warto pamiętać. Możemy zatem pewne specyficzne narzędzia i urządzenia zakupić w sklepie z kawą, co stanowi dla właściciela niewątpliwe wsparcie w comiesięcznym utrzymaniu. Część rzeczy jest też zwyczajnie niedostępna poza sklepami z kawą, a o niektórych wynalazkach, jak na przykład: brewjar, zapewne większość klientów nie słyszała.
Więc najrozsądniejszym wyjściem jest kupowanie specyficznych produktów za pośrednictwem internetowej strony danego sklepu lub w przypadku braku takowej na miejscu. Dla bardziej zaawansowanych kawoszy na pewno kuszące będą alternatywne metody przygotowywania kawy, jak drippery, ale lwia część klientów może się obejść bez tego. Do sklepu z kawą przychodzą oni po kawę i wolą kupować ekspresy do kawy w sklepach z elektroniką. Możliwe nawet, że kupią taki sam model ekspresu, ale taniej, dzięki hurtowej sprzedaży sklepu sieciowego.
Jedną z pułapek na klientów, która przynosi sklepom z kawą mierzalne zyski, są wszelkiego rodzaju naczynia. Kubki termiczne, ceramiczne, chłodzące, grzejące, z zabawnymi napisami i kolorowymi wzorami. To są rzeczy, które przykuwają na krótko wzrok, sprawiają radość samym patrzeniem i mają ceny rzędu kilkudziesięciu złotych. Często klienci traktują taki zakup jako chwilę dla siebie, mały prezent od życia. Zazwyczaj nie myślą o tym, że jest to po prostu kubek z kilkukrotną marżą i identyczny mogliby dostać w innym sklepie, który nie zajmuje się specyficznie kawą.
Czy jednak w sklepach z kawą należy unikać tych dodatkowych produktów? Absolutnie nie, w żadnym wypadku. Małe sklepy z kawą częstą mają problemy z utrzymaniem się z samej kawy, która jest zwyczajnie droga, popyt na nią jest ogromny, więc i konkurencja jest bardzo duża. Hodowle i palarnie liczą na zyski tak samo, jak i sklep, więc wszyscy znajdują się w stanie permanentnej próby przetrwania na wolnym rynku. Warto jest wspierać swoje lokalne, ulubione sklepy z kawą, jeśli czujemy do nich przywiązanie i zostajemy tam należycie obsłużeni.
Tak więc sklepy z kawą utrzymują się z kilku rodzajów produktów, poza głównym, czyli kawą. Zdarza się, że oferują one specjalistyczne narzędzia związane z kawą, albo zwyczajnie produkty codziennego użytku po zawyżonych cenach. Część z tych praktyk to próba manipulacji klientem, a część to cicha propozycja wobec stałych gości, by wsparli swoje ulubione przedsiębiorstwa. Warto zatem poważnie zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od sklepów z kawą i jakie tego mogą być konsekwencje.