Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia? Podologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się zabiegami wykonywanymi w obrębie stóp. Łączy ona diabetologię, chirurgię, kosmetykę oraz ortopedię. W Polsce ta dziedzina dopiero raczkuje, dlatego osoby chcące zajmować się zawodowo podologią powinny ukończyć nie tylko studia na medycznym kierunku studiów, ale również zrobić wiele kursów doszkalających. 

Podologia próba wyodrębnienia dziedziny

Dobry podolog w Warszawie
Dobry podolog w Warszawie

W Polsce jest ogromny problem jeśli chodzi o wyodrębnienie tej dziedziny nauki. W Niemczech czy Szwajcarii ten problem jest rozwiązany i podologia jest osobna dziedziną medycyny. W Polsce niestety każdy zabieg dokonywany w obrębie stóp można nazwać podologicznym. Ważne więc, by idąc do podologa upewnić się, że ma on odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu.

Podolog powinien przede wszystkim przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad na początku wizyty. Po wywiadzie ogląda stopy pod specjalną lampą sprawdzając wygląd paznokci oraz budowę stopy. Poprzez badanie palpacyjne sprawdza, czy nie występują zgrubienia czy guzki. Często też przy pomocy mat sensorycznych i specjalnego oprogramowania sprawdza nasz chód, by móc zlecić odpowiednie ćwiczenia oraz wkładki ortopedyczne. Badanie może zakończyć się specjalistycznym zabiegiem pedicure w którym Podolog zaproponuje nam wycięcie modzeli, odcisków oraz założenia klamry na wrastające paznokcie. Poleci też sposoby na domową pielęgnację i w razie wątpliwości zleci wykonanie dodatkowych badań np. u dermatologa czy też ortopedy.

Czym zajmuje się podolog?

polecana hurtownia podologiczna
polecana hurtownia podologiczna

Podologia jest dziedziną, która zajmuje się zdrowiem stóp. Podolog więc w trakcie wizyty diagnozuje nasze problemy ze skórą stóp, w tym brodawki wirusowe, zrogowacenia – odciski, modzele, nagniotki, pękające pięty, infekcje bakteryjne i grzybicę. Podolog powinien również pomoc nam ze zbyt duża potliwością stóp.

Zajmuje się także problemami związanymi z płytką paznokciową, w tym wzrastające paznokcie, odklejanie płytki paznokciowej – Onycholiza, pogrubione paznokcie, paznokcie rurkowate. Podolog prowadzi też rekonstrukcję płytki paznokciowej i leczy infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Stosuje przy tym terapię środkami przeciwgrzybiczymi, a także klamry na wrastające paznokcie.

Czemu warto skonsultować się z podologiem i kiedy to zrobić?

Czym zajmuje się podologia?
Czym zajmuje się podologia?

Podologia jest ważną dziedziną i bardzo  pomocną w wielu przypadkach. Warto skonsultować się ze specjalistą podologiem jeśli mamy następujące problemy: skóra stóp np. nadmiernie się łuszczy, mamy problem z paznokciami np. nagle zmieniły swoją barwę, wał paznokciowy jest mocno zaczerwieniony, odczuwamy ból podczas chodzenia, czujemy dyskomfort przy zimnych lub ciepłych kąpielach, stopy często nam drętwieją i nie mamy w nich czucia, nie możemy dobrać odpowiedniej wkładki ortopedyczne, odczuwamy świąd palców oraz pod nimi, nasze pięty są popękane oraz bardzo suche. Podolog zajmuje się nie tylko problemami związanymi z chorobą, ale również tymi kosmetycznymi. Zadba o zdrowie stóp ale też ich wygląd. Podologia związana jest mocno z kosmetyką, stąd pedicure specjalistyczny w trakcie którego wycinane są odciski i modzele.

gabinet podologiczny Szczecin
gabinet podologiczny Szczecin

Do podologia warto zgłosić się jednak nie tylko w przypadku poważnych problemów. Pomoże nam on zadbać o nasz komfort oraz wygląd stóp. Warto odwiedzać go raz w miesiącu, by wykonać pedicure specjalistyczny. Wiąże się on z dokładną diagnostyką wyglądu naszych stóp, w tym podeszw oraz paznokci. W trakcie zabiegu podolog usuwa nadmiernie zrogowaciały naskórek. Może również wyciąć odciski i modzele. Pomoże wyrównać skórę na piętach i odpowiednio ją nawilżyć, by nie pękała. Zabieg zakańczany jest położeniem kremu i wmasowaniem go. Przedtem jednak wykonuje się peeling, który złuszczy naskórek oraz wygładzi skórę. Składniki kremu po takim peelingu znacznie lepiej wchłaniają się przez co możemy cieszyć się znacznie dłużej efektami zabiegu. Przy okazji podolog na końcu wizyty zaleci nam przepisy na pielęgnację w domu oraz inne zalecenia dopasowane do naszej przypadłości. Najczęściej proponuję regularne złuszczanie za pomocą peelingu a także nawilżenie za pomocą kremów z zawartością mocznika. Aby skóra stóp była miękka warto też regularnie odwiedzać podologa. Za pomocą specjalistycznego zabiegu pomoże pozbyć się modzeli i odcisków, a także odpowiednio nawilży naszą skórę. Gdy dużo chodzimy modzele i odciski lubią się odnawiać i wizyta u podologa w takiej sytuacji raz w miesiącu jest dla nas niezbędnym minimum.

Dobrą inwestycją jest przede wszystkim odpowiedni krem do stóp oraz tarka. Warto wykonywać taki domowy zabieg minimum raz w tygodniu również z użyciem peelingu gruboziarnistego. Peelingi możemy wykonać sami używając do tego olejków naturalnych oraz cukru bądź gruboziarnistej soli. Dla aromatu można dodać również parzonej kawy albo skórki z pomarańczy. Przedtem zróbmy jednak kąpiel z olejkami lub solą. Nie może być jednak zbyt długa – maksymalnie dziesięciominutowa. Nie powinna nas też parzyć. Letnia woda będzie wystarczająca. Po takim peelingu nałóżmy również krem nawilżający, który sprawi że skóra stanie się bardziej elastyczna.

 

Jak zorganizować dobrą imprezę firmową? Previous post Jak zorganizować dobrą imprezę firmową?
Jak kupować ubrania dla dzieci? Next post Jak kupować ubrania dla dzieci?