Popularne typy łysienia i ich leczenie – łysienie może skutecznie obniżyć samoocenę, pewność siebie i komfort codziennego życia. Warto z tym schorzeniem zgłosić się do specjalisty, bo problem z wypadającymi włosami wynikać może z szeregu różnych przyczyn. Dopiero ich rozpoznanie pozwala wybrać właściwą metodę leczenia i, o ile to możliwe, zatrzymać utratę włosów. W dzisiejszym tekście opisujemy typy łysienia, z którymi można spotkać się najczęściej oraz przybliżamy nowoczesne metody przeszczepu włosów.
Łysienie plackowate
Jak sama nazwa sugeruje, w tym przypadku mamy do czynienia z pojawianiem się rozległych plackowatych powierzchni, na których występuje wzmożone wypadanie włosów. Choroba najczęściej pojawia się u osób, stosunkowo młodych, między 20 a 40 rokiem życia (/3 chorych to osoby poniżej 30. roku życia). Nierzadko zdarzają się jednak przypadki, że początek choroby przypada na okres dzieciństwa. Chociaż dokładne przyczyny nie są jeszcze poznane, główne przypuszczenia padają na podłoże autoimmunologiczne. Warto zadawać sobie sprawę z tego, że nierzadko łysieniu plackowatemu towarzyszą takie choroby, jak: atopowe zapalenie skóry, zapalenie tarczycy Hashimoto, zapalenie jelita grubego, toczeń rumieniowaty, bielactwo, cukrzyca typu 1 czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Łysienie androgenetyczne (androgenowe)
Ten problem może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Niezależnie od szerokości geograficznej i rasy, ten rodzaj łysienia uznaje się za najpopularniejsze. Zaawansowanie łysienia wzrasta wraz z upływem lat i widocznie postępuje, gdy pacjent robi się coraz starszy. Przyczyną dolegliwości są uwarunkowania genetyczne. Łysienie androgenowe dotyczy większości mężczyzn (ok. 80%) oraz 40% kobiet. W tej pierwszej grupie początkowe objawy można zauważyć już w okresie dojrzewania – utrata włosów pojawić się może więc u bardzo młodych mężczyzn. Najczęściej przerzedzenie włosów pojawia się w okolicach szczytu głowy oraz kątów czołowych. Kolejny etap to rozprzestrzenienie się łysienia na kolejne obszary: w kierunku części ciemieniowej i skroniowej. U kobiet takie łysienie może przebiegać na dwa sposoby: albo tak, jak u mężczyzn, albo według trybu zwanym trybem kobiecym. W takiej sytuacji włosy wypadają głównie z centralnej części głowy (zachowany pozostaje około dwu centymetrowy pas włosów w okolicy czołowej).
Łysienie anagenowe i telogenowe
Te dwa rodzaje wyróżnia się na podstawie kryterium cyklu wzrostu włosa. W przypadku łysienia anagenowego cykl wzrostu kończy się przedwcześnie, co w efekcie powoduje wypadanie włosów. Taka sytuacja ma miejsce na skutek działania radioterapii, chemioterapii oraz przebytych bardzo ciężkich infekcji. Łysienie telogenowe powoduje natomiast długotrwały stres, brak snu, przemęczenie organizmu, zażywanie niektórych leków, czy niezbilansowana dieta. W tym przypadku ubytek włosów zachodzi na całej głowie – fryzura ulega ogólnemu przerzedzeniu. Te rodzaje łysienia najczęściej zwalcza się z pomocą mezoterapii igłowej i innych, specjalistycznych zabiegów trychologicznych.
Łysienie bliznowaciejące
Do tej kategorii zaliczyć można właściwie całą grupę chorób. Łączy je to, że w efekcie wypadnięcia włosów na skórze pojawia się tkanka łączna zbliznowaciała. Przyczynami mogą być zarówno warunki genetyczne, schorzenia, również te o podłożu autoimmunologicznym, wrodzony ogniskowy niedorozwój chrząstek, choroba Dariera i inne. W wyniku łysienia tego typu mieszki włosów zostają trwałe uszkodzone i następuje trwała, bezpowrotna utrata owłosienia. W tym przypadku stosuje się głównie farmakoterapię oraz leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu tkanki zbliznowaciałej, przeszczepie skóry, a następnie przeszczepie włosów.
Co warto wiedzieć o przeszczepie włosów?
Techniki pozwalające na przeszczep włosów nieustannie rozwijają się, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów cierpiących na różnorodne typu łysienia. Dość często stosuje się metodę polegającą na przeszczepie grupy włosów (FUT). To rozwiązanie stosuje się już od połowy zeszłego wieku, obecnie oczywiście, dzięki zaawansowanym technologiom, przynosi dużo lepsze rezultaty. W tej metodzie pobiera się pas owłosionej skóry, a następnie dzieli się ją na mikroskopijne jednostki i przeszczepia się w takiej formie. W metodzie abstrakcji grup mieszków (FUE) , zamiast pobierać skórę, pobiera się pojedyncze mieszki, co sprawa, że sposób ten jest dużo mniej inwazyjny. Jednym z wariantów FUE jest body hair transplant. Ten przeszczep różni się jedynie lokalizacją, bo wykorzystuje się owłosienie z innych rejonów ciała niż głowa. Jedną z najnowszych metod jest GHO, Taki przeszczep włosów wskazany jest szczególnie w przypadku zakoli; z pomocą tego samego urządzenia pobiera się włosy, a następnie dokonuje się implantacji. Tak duże zróżnicowanie stosowanych metod pozwala na wybór optymalnej opcji i dopasowanie odpowiedniego leczenia; nawet jeśli istnieją przeciwwskazania któregoś z zabiegów, szeroki wybór technologii daje obecnie pacjentom możliwość skorzystania z innego, bardziej odpowiedniego przeszczepu włosów.