Wady i zalety dysków SSD – dyski SSD (Solid-State Drive) stają się coraz popularniejsze i częściej wykorzystywane przy składaniu własnych zestawów komputerowych, ale też przy gotowych zestawach oferowanych między innymi w popularnych marketach i choć jeszcze nie udało się im wyprzeć popularnych “twardzieli”, są na dobrej drodze właśnie ku temu.
Faktem jest bowiem, że wciąż są znacznie droższą alternatywą – w szczególności biorąc pod uwagę stosunek ceny do oferowanego przez siebie miejsca. Mimo wszystko, stale starają się być lepsze, zmniejszając swój fizyczny rozmiar, starając się doścignąć oferowaną przestrzenią swoich “starszych braci” oraz oferując lepsze standardy przesyłu danych. W tym artykule zamierzamy skupić się na wadach i zaletach związanych ze stosowaniem dysków SSD, a precyzyjniej rzecz ujmując – z samym ich kupowaniem.
Zalety dysków SSD
Rozmawiając o dyskach SSD nie sposób wspomnieć o ich szybkości, która stanowi ich główną zaletę. Dostęp do danych jest kilkadziesiąt razy szybszy, niż w przypadku HDD – zarówno pod względem odczytu, jak i zapisu. Wszystko ze względu na budowę tego typu dysku – składa się on z płyty głównej, chipów i kontrolera. Nie ma tutaj miejsca na magnetyczny zapis danych, a dane są przechowywane w stanie bramki logicznej w układzie scalonym. Właśnie z tego wynika szybki dostęp do nich.
Dyski HDD są podatne na uszkodzenia, również ze strony… samych siebie. Często zdarza się tak, że ich ruchoma głowica po prostu je rysuje, czyniąc je niemożliwymi do wykorzystania. Z uwagi na fakt, że dyski SSD takiej ruchomej głowicy nie posiadają, nie są w stanie doprowadzić do własnej destrukcji. Dyski SSD są również znacznie bardziej trwałe i wytrzymałe – podczas gdy ich konkurencji wystarczy drobne uszkodzenie mechaniczne (na przykład upadek), w ich przypadku nawet i on nie spowoduje utraty jakichkolwiek danych.
Dyski SSD cechuje bardzo wysoka kultura pracy – zostały skonstruowane w taki sposób, że pracują niesamowicie cicho. Choć słyszalność dysków HDD również nie jest aż tak duża, jest słyszalna, a gdy połączyć ją z głośną pracą innych układów komputera można uzyskać bardzo hałaśliwy sprzęt.
Dyski SSD działają znakomicie przez cały okres swojej żywotności (która, niestety, jest dość ograniczona – patrz: wady dysków SSD poniżej) – oznacza to, że w każdym momencie uzyskujemy dostęp do swoich danych w tak samo szybki i sprawny sposób. Inaczej ma się sprawa u konkurencji, u której wraz z upływem czasu dane ulegają fragmentacji, w związku z czyn dostęp do nich zajmuje więcej czasu. Bez defragmentacji, która skraca czasu potrzebny na dotarcie głowicy z jednej części pliku do drugiej, się nie będziemy. W przypadku SSD jest to nie do pomyślenia!
Wady dysków SSD
Istnieje wiele powodów, dla których dyski SSD jeszcze nie wiodą prymu na rynku, a w praktycznie każdym komputerze na świecie wciąż znajduje się miejsce na dysk HDD i te powody można utożsamić z ich wadami. Główną z nich jest wspomniana już wyżej cena – znacznie mniej zapłacimy za dysk HDD o znacznie większej pojemności, a to właśnie ona jest głównym wyznacznikiem dla wielu ludzi (w końcu większa pojemność to więcej danych, które można przechowywać). Jest to jednak wada, o której najczęściej się mówi i która zazwyczaj ma największy wpływ na ostateczny wybór rodzaju dysku. Najpoważniejszą wadą, o której się nie wspomina, jest ograniczona liczba cyklu zapisu danych. Oznacza ona, że dyski SSD są w stanie znieść tylko określoną liczbę wykonywanych na nich “akcji” przenoszenia, usuwania, zapisu i odczytu. Po jakimś czasie po prostu mogą przestać działać, a nasze dane zostaną bezpowrotnie utracone.
Czy warto?
Ogólnie rzecz biorąc rozmawiając o tym, czy warto zaopatrywać się w dyski SSD należy powiedzieć, że… to zależy. Przede wszystkim od naszych potrzeb, oczekiwań i komputera, jaki posiadamy. Jeżeli jest on wykorzystywany w głównej mierze do – dajmy na to – celów bardzo amatorskich, dysku tego typu nie będziemy musieli posiadać (choć nie znaczy to, że nie odczuliśmy różnicy, jaką by wprowadził). Dysk SSD oferuje zupełnie inny poziom korzystania z naszych danych – szybkość ich odczytywania jest nieporównywalna z innym tego typu urządzeniem.
Doskonałym rozwiązaniem, które leży gdzieś pośrodku wyboru między dyskami SSD a HDD jest zastosowanie tego pierwszego do obecnie używanego oprogramowania, w tym systemu (nie będziemy modyfikować i usuwać jego plików zbyt często), wybierając dysk twardy wyłącznie jako magazyn dla danych, z których korzystamy często, przenosząc, usuwając, modyfikując i zapisując je niemalże każdego dnia korzystania z komputera.
Podsumowanie
Postęp technologiczny jest czymś, za czym ciężko nadążyć – jeszcze kilkanaście lat temu swoje dane przechowywaliśmy na dyskietkach, które potem zostały zastąpione pojemniejszonymi płytami CD, by te później ustąpiły płytom DVD. Podobnie ma się sprawa z dyskami umiejscowionymi w komputerach – ciągle trwają prace nad poprawą szybkości ich działania i jakości wykonania. Właśnie dlatego dyski SSD wydają się najbardziej prawdopodobnymi następcami popularnych “twardzieli” – czy takimi będą w rzeczywistości? To się okaże w przyszłości.