Czym jest gładź szpachlowa? Funkcje i zastosowanie – gładź szpachlowa to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, który stanowi niezbędny element każdej pracy remontowej. Występuje w różnej formie i rodzaju, ale ma jeden cel – gładkie i idealnie proste ściany. Gładź szpachlowa wykorzystywana jest do wygładzania powierzchni ścian zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz sufitów.
Jej właściwości sprawiają, że jest niezwykle trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Kładzenie gładzi szpachlowej nie jest skomplikowane i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności, jednakże najlepiej, gdy tę czynność wykonuje specjalista – można mieć wówczas pewność, iż praca będzie wykonana prawidłowo oraz sumiennie.
Co to jest gładź szpachlowa?
Gładź szpachlowa to materiał budowlany wykorzystywany do wyrównywania ścian wewnątrz oraz na zewnątrz budynku a także sufitów. Stanowi przedostatnią powłokę wykończeniową każdej ściany i jest nowoczesnym zamiennikiem tynku. Jej właściwości sprawiają, że tworzy nieskazitelnie równą powierzchnię, którą można bez obaw pokryć tapetą lub farbą. Dzięki gładkiej strukturze ścian zapobiega osadzaniu się kurzu i ułatwia aplikację farb.
Głównym składnikiem mieszanki gładzi szpachlowej jest w większości przypadków gips, który pełni rolę elementu wiążącego oraz wypełniającego. Preparat ten zawiera także domieszki wielu innych minerałów, takich jak na przykład dolomit, wapień czy kreda. W składzie znaleźć można również plastyfikatory i substancje opóźniające wiązanie gipsu, dzięki czemu można bez pośpiechu i w dokładny sposób wykonać różnego rodzaju prace wykończeniowe.
Istnieje kilka rodzajów gładzi szpachlowej, które różnią się od siebie ceną, właściwościami, zastosowaniem oraz sposobem nakładania. Gładź szpachlowa to materiał, którego zastosowanie jest bardzo cenione na budowie przy wykonywaniu różnego rodzaju prac remontowych. Ściany pokryte ową substancją prezentują się nieskazitelnie i schludnie. Przykryte zostają wszelkie niedoskonałości i nierówności.
Rodzaje gładzi szpachlowej
W zależności od ceny, właściwości i celu zastosowania istnieje kilka rodzajów gładzi szpachlowej, które mają nieco inne, lecz zbliżone wykorzystanie. Wśród nich można wyodrębnić cztery typy, które opierają się na zróżnicowanym składzie mieszanki. Określony skład i zawartość pewnych substancji ma za zadanie określić, w jakich warunkach dana gładź spełni swoje zadanie i sprawdzi się odpowiednio w stosunku do panujących warunków w otoczeniu.
Możemy wyróżnić następujące typy gładzi szpachlowej:
Sypkie, inaczej nazywane prochowymi:
– gładzie gipsowe,
– gładzie cementowe,
– gładzie wapienne,
Gotowe:
– gładzie polimerowe, dyspersyjne.
Zastosowanie gładzi szpachlowej
Każdy z rodzajów gładzi szpachlowej charakteryzuje się jasno określonymi właściwościami oraz parametrami bezpośrednio wpływającymi na jej zastosowanie w różnych pomieszczeniach. Celem nałożenia gładzi szpachlowej na ściany jest stworzenie idealnie gładkiej, wolnej od mikrouszkodzeń i niedoskonałości powierzchni, na którą z łatwością można aplikować farby lub tapety czy fototapety. Należy pamiętać, że inny rodzaj gładzi należy położyć w salonie a inny w kuchni czy łazience. Narażenie na różnorakie warunki może wpłynąć, na jakość oraz późniejszy stan mieszanki, co przyczyni się do powstania niechcianych skutków ubocznych. Gładź szpachlową wykorzystuje się w celu uzyskania jednolitej struktury ściany, która pozwoli na zachowanie estetyki oraz pięknego wyglądu każdego pomieszczenia czy budynku.
Na jakie podłoża kładziona jest gładź szpachlowa?
Najczęstszym podłożem, pod które kładziona jest gładź szpachlowa to różnego rodzaju tynki (gipsowy, cementowy, gipsowy zacierany na mokro oraz cementowo – wapienny), których nadrzędną cechą jest ochrona konstrukcji oraz wyrównanie ścian do prostej i płaskiej powierzchni. Jednakże nie zapewniają one wystarczająco gładkiej i jednolitej faktury, dlatego niezbędnym staje się wykorzystanie gładzi szpachlowej. Gładź szpachlową (gotową) można także wykorzystać na wszystkich typowych podłożach budowlanych, takich jak: bloczki betonowe, gazobeton, zwykły beton oraz płyty g – k, przy standardzie wykończenia Q4 oraz płyty osb. Inne powierzchnie, na które stosowana jest gładź szpachlowa to stare powłoki malarskie z farb emulsyjnych, olejnych lub innych oraz wszelkiego rodzaju powierzchnie ścian po likwidacji tapet lub innych ozdób ściennych.
Gładź szpachlowa jest materiałem budowlanym, który posiada wszechstronne zastosowanie oraz możliwości. Dzięki niej każda powierzchnia przybierze idealnie równą i gładką fakturę, na której prezentować się będzie idealnie każdy kolor farby czy wymarzona tapeta. Odpowiedni wybór rodzaju gładzi szpachlowej do warunków panujących w danym pomieszczeniu zapewni udane prace remontowe oraz efekty zgodne z oczekiwaniami. Dzięki danej mieszance możesz uzyskać spektakularne rezultaty niskim nakładem pracy. Gładź szpachlowa to materiał, który nadaje się praktycznie do każdej pracy remontowej wykonywanej nie tylko przez specjalistów, gdyż jej aplikacja nie jest specjalnie trudna i wymagająca szczególnych umiejętności. Każde pomieszczenie zyska świeży, piękny i nieskazitelny wygląd.