Czym jest jeździectwo?

Czym jest jeździectwo?

Czym jest jeździectwo? Jeździectwo konne ​to jeden z najstarszych i najbardziej eleganckich sportów, jakie do tej pory są kultywowane. Termin ten, określa jak dotąd wszystkie powstałe sporty konne, w tym również tak zwane powożenie. Według Światowej Organizacji Jeździeckiej, do sportów konnych zalicza się następujące dyscypliny: rajdy długodystansowe, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, skoki, powożenie, reining, a także woltyżerkę.

Są one związane bezpośrednio z dobrze znaną Starożytną Grecją. Z kolei kolebką sportów związanych z tak wdzięcznymi i niezwykle inteligentnymi zwierzętami, jakimi są konie, pozostaje Italia. To tam właśnie, miało miejsce spektakularne i po dziś dzień zapamiętanie, powstanie pierwszego ośrodka nauki jazdy na koniu. Obecnie, do uprawiania tak wyjątkowego sportu, jakim jest jeździectwo konne, ​używa się wielu akcesoriów jeździeckich. Wśród nich znaleźć powinno się między innymi: buty do jazdy konnej, a także specjalny strój z całym ekwipunkiem.

Genezy rajdów dystansowych należy doszukiwać się w drugiej połowie XX wieku. Dokładnie za datę uznanie tego rodzaju sportu uznaje się rok 1985. W tym czasie, odnotowany dynamiczny rozwój tej aktywności fizycznej. Same rajdy dystansowe są doskonałym połączeniem treku, czyli jednej z najbardziej popularnych w obecnych czasach, dyscypliny sportowej na terenie Europy Zachodniej i USA z równie popularnymi wyścigami konnymi. Rajdy długodystansowe, są ciągle organizowane na całym świecie. Polegają one na tym, że koń i jeździec, muszą pokonać wyznaczoną trasę w możliwie jak najkrótszym czasie. Po dziś dzień zachowały się różne odmiany tej aktywności fizycznej. Rajdy zatem, mogą odbywać się w formie jednodniowej, gdzie zawodnicy, muszą pokonać dystans sięgający 160 kilometrów. Pokonanie takiej drogi, zajmie profesjonalistom około 10 do 12 godzin. W rajdach długodystansowych, z powodzeniem sprawdzą się konie, które są przedstawicielami takich ras jak na przykład angloarabskie lub arabskie.

Z kolei rozgrywki skoków, są przeprowadzane na ogrodzonym placu na zewnątrz lub w hali. Wówczas, konieczne pozostaje ustawienie kilku, bądź kilkunastu przeszkód. Podczas organizowanych sków, zawodnicy wraz z koniem, muszą pokonać przeszkody w określonej kolejności oraz czasie. Konieczne pozostaje również uniknięcie zrzutek. Dobrze, gdy zawodnicy zminimalizują do absolutnego minimum nieposłuszeństwo, wyłamania, zatrzymania przed przeszkodą, bądź upadki.

Czym jest jeździectwo?
Czym jest jeździectwo?

Jeździectwo konne ​to również wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, w skrócie WKKW. Dyscyplina ta od lat pozostaje uznawana za jeden z najbardziej widowiskowych sportów konnych. Ponadto, warto wiedzieć, że od lat należy ona do dyscyplin olimpijskich. W czasie zawodów, sprawdzane są wszechstronne umiejętności zarówno konia jak i samego jeźdźca. Zacięta rywalizacja pomiędzy zawodnikami, trwa trzy dni. W trakcie niej, odbywają się trzy próby. Na przykład, pierwszego dnia, oceniona zostaje postawa konia w trakcie biegu o różnych natężeniu. Skład sędziowski, sprawdza również wykonywanie odpowiednich figur, które wcześniej zostają wyznaczone. Drugiego dnia, w tej dyscyplinie, która należy do kategorii, jaką jest jeździectwo konne, ​jest oceniany bieg konia po terenie zróżnicowanym. To tak zwana próba wytrzymałości. Z kolei ostatniego dnia zawodów, trwa konkurs, podczas którego wykonywane są najbardziej popularne i lubiane przez miłośników jeździectwa skoki przez przeszkody.

Jeździectwo konne​ to również ujeżdżanie i woltyżerka. Pierwsza z nich, polega tym, że jeźdźcy są zobowiązani do wykonywania określonych figur na czworoboku. Z kolei woltyżerka to gimnastyka artystyczna na koniu, która pozostaje wykonywana przez jednego zawodnika lub całą drużynę.

Trenowanie tego typu dyscyplin sportowych pozostaje możliwe w każdym wieku. Nie ma określonej granicy, która uniemożliwiłaby rozpoczynanie tak wyjątkowej przygody. Warto wiedzieć, że najważniejsze pozostaje zaangażowanie i wysłuchiwanie porad bardziej doświadczonych w temacie osób. Z kolei, dodatkową wskazówką powinien być fakt, że dobrego konia, wyróżnia szeroki, długi i niewrażliwy grzbiet. Wówczas, pozwala on na swobodne wykonywanie zadań podczas zawodów.

Jeździectwo konne ​to również powożenie i reining. Pierwsze z nich jest uznawane za jedną z najstarszych dyscyplin konnych. Swój początek powożenie miało podczas olimpiad greckich. Tam z kolei, rozgrywano wyścigi kwadryg. Natomiast, w starożytnym Rzymie, odbywały się popularne wyścigi rydwanów.

Warto wiedzieć również, że reining to sport konny w stylu stricte westernowym. Polega on na dokładnym przejechaniu schematu. W tym celu, jeźdźcy muszą wykonać odpowiedni przejazd w galopie, podczas którego prowadzą konia jedną ręką. Bardzo często reining, jest nazywany ujeżdżaniem w stylu western.

W przypadku zainteresowania tego rodzaju sportem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił na jednej z lekcji jazdy z doświadczonymi osobami, które dołożą starań, aby zarazić wszystkich tak wyjątkową pasją, jaką pozostaje od wieków jeździectwo.

Płytki z imitacji drewna Previous post Płytki z imitacji drewna
Pożyczki dla firm Next post Pożyczki dla firm