Jak powinny wyglądać komputery dla graczy? Komputery dla graczy muszą być w stanie sprostać wymaganiom sprzętowym nawet najnowszych gier. Dlatego tak ważne jest to, z jakich podzespołów zostały zbudowane. Jeśli zależy nam na płynnej grze przy na najwyższych ustawieniach graficznych, musimy przygotować się na wydanie sporej sumy kwoty. Oczywiście są sposoby, które pozwolą nam ograniczyć nasze koszty. W tym celu konieczne jest zapoznanie się z podstawową wiedzą z zakresu części komputerowych. Dzięki temu powinno udać się nam skompletować solidną maszynę do grania bez przepłacania.
Co należy zrobić, zanim kupimy komputer do gier?
Pierwszą kwestią, którą należy rozwiązać, jest ustalenie dostępnego nam budżetu. To właśnie on będzie nas ograniczał podczas wybierania podzespołów. Jeśli pragniemy skonstruować wydajną konfigurację, będziemy musieli przygotować większą kwotę. Możliwe jest skorzystanie z alternatywnych metod finansowania zakupu. Innym podejściem jest skompletowanie bazowej konfiguracji, która następnie będziemy, w miarę możliwości rozbudowywali. Stopniowe wymieniane komponentów jest o wiele mniej wymagające finansowo w porównaniu do jednorazowego zakupu wysokiej jakości komputera dla graczy. Zanim zabierzemy się do konstruowania naszej maszyny, warto przyjrzeć się wymaganiom sprzętowym gier, w które zamierzamy grać. Następnie wybieramy poszczególne podzespoły właśnie pod tym kątem. Nie ma potrzeby inwestować w zaawansowany technicznie komputer, jeżeli lubimy grać w tytuły w stylu retro. Musimy przede wszystkim jasno określić nasze priorytety. Dzięki zastosowaniu takich wstępnych kryteriów znacznie ułatwimy sobie nasze zadanie. Zawęzimy pulę urządzeń tylko do tych, które spełniają nasze wymogi i jednocześnie mieszczą się w naszym budżecie. Mimo wszystko wybór będzie skomplikowany, z powodu ogromnej ilości podzespołów w każdym przedziale cenowym.
Czym powinien charakteryzować się procesor do komputera dla graczy
Porządne komputery dla graczy muszą posiadać wysokiej jakości procesor. To on ma ogromny wpływ na zdolności obliczeniowe naszego sprzętu. Jeżeli nie jest wystarczająco potężny, to niemożliwa będzie płynna rozgrywka bez problemów. Przeglądając dostępne modele, należy zwrócić uwagę między innymi na jego generację. Obecnie najlepszymi producentami tych urządzeń są AMD oraz Intel. W ich ofercie znajdziemy liczne jednostki, różniące się zastosowaniem oraz parametrami. Najlepiej zainwestować w procesory należące do najnowszej generacji. Dzięki temu będziemy mieli możliwość dalszej rozbudowy naszego komputera w przyszłości bez potrzeby wymieniania procesora. Istotne jest również kupienie wydajnego modelu, który dobrze poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami. Chodzi o takie produkty jak AMD Ryzen, czy też Intel Core. Kolejnym ważnym parametrem jest ilość rdzeni oraz wątków. To od nich zależy wydajność procesora podczas wykonywania zaawansowanych operacji. Komputery dla graczy powinny posiadać procesory co najmniej czterordzeniowe. Dobrym wyborem są modele Intel Core i9, i7 lub i5. Również częstotliwość taktowania wpływa na sprawność procesora podczas grania. Optymalnie powinna wynieść do 4 lub 5 GHz. Zawsze warto wybierać modele z dużą pojemnością pamięci podręcznej L3. W przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników warto rozważyć kupno podzespołu z odblokowanym mnożnikiem. Umożliwi on na dodatkowe polepszenie wyników naszego procesora. Jednakże podstawową kwestią jest kompatybilność z płytą główną. Musimy na to zwrócić uwagę jedynie, gdy samodzielnie składamy nasz komputer. W takim przypadku należy sprawdzić model socketu i sprawdzić, czy oba podzespoły są kompatybilne pod tym kątem.
Istotne elementy każdego zestawu gamingowego — karta graficzna i pamięć RAM
Komputery dla graczy nie obejdą się bez porządnej karty graficznej. Jest ona odpowiedzialna za generowanie obrazu i dostarczanie go do naszego ekranu. Jednostki zintegrowane są wystarczająco dobre dla komputerów biurowych. Jednakże ich wydajność nie jest wystarczająco dobra, aby umożliwić płynną grę. Dedykowane karty graficzne mają do dyspozycji własną pamięć RAM — większa pojemność jest zwykle równoznaczna z lepszą wydajnością danego modelu. Z kolei od typu złączy znajdujących się na karcie zależy to, jak należy podłączyć monitor i czy możemy używać kilku jednocześnie. Starsze modele wykorzystują przestarzałe złącza typu D-Sub i z tego powodu lepiej jest ich unikać. Oprócz tego warto kupić model z wysokim taktowaniem i szeroką szyną danych. Absolutnie podstawowym parametrem pamięci jest jej pojemność. Gdy chodzi o komputery dla graczy, to musi wynieść co najmniej 16 GB. W ten sposób spełnimy optymalne wymagania praktycznie każdej gry komputerowej. O ile pojemność jest ważna, to nie możemy zignorować pozostałych parametrów. Jednym z nich jest typ pamięci — należy zainwestować w DDR4 i unikać starszych wersji DDR2 i DDR3. Trzeba zawczasu sprawdzić, czy nasza płyta główna obsługuje dany typ pamięci RAM. Również w przypadku tego komponentu istotne jest taktowanie. Z kolei parametr zwany opóźnieniami CL powinien być jak najniższy.