Jak sobie radzić z dentofobią, a więc z lękiem przed dentystą?

Jak sobie radzić z dentofobią, a więc z lękiem przed dentystą?

Jak sobie radzić z dentofobią, a więc z lękiem przed dentystą? Co ciekawe aż połowa Polaków unika wizyty u dentysty. Strasznie się ich obawiają. Wynika tak z przeprowadzonych badań. Statystyki również pokazują, że temat ten jest bardzo ważny, ponieważ wiele osób cierpieć może na dentofobię. Powinniśmy zatem zastanowić się dlaczego obawiamy się wizyt u dentysty? Czy jest to fobia, z którą pomóc nam musi psycholog czy też psychiatra, a może zwykły lęk, z którym sobie sami poradzimy? Jak to w ogóle rozpoznać? Z czego strach ten może wynikać? Jakie to nieść może konsekwencje?

stomatolog
stomatolog

Przekroczenie osobistej sfery

Dla większości osób wizyta w dentystycznym gabinecie nie jest zbyt komfortowa. Przyczyna w zasadzie jest jasna. Stomatolog przekracza podczas leczenia naszą osobistą oraz intymną granicę. Jama ustna jest przestrzenią, do której jedynie dopuszczamy najbliższe nam osoby. Stomatolog jakby nie było jest kimś całkiem obcym. Co więcej narusza tę sferę. Powoduje to dyskomfort, a do tego nawet budząc poczucie pewnego zagrożenia. Podczas wizyty u dentysty tracimy kontrolę nad sytuacją. Jesteśmy jakby nie było w półleżącej pozycji, pozbawieni swobody w komunikacji oraz jeszcze z otwartymi ustami. Dodatkowo jesteśmy narażeni na ból jak i także inne nieprzyjemne doznania. Możemy tutaj wymienić dźwięk borowania czy też zapachy, które kojarzą nam się z dentystą. W tych warunkach naprawdę trudno czuć się w pełni bezpiecznie oraz lubić wizyty u swojego stomatologa.

Typowe lękowe objawy

Jak sobie radzić z dentofobią, a więc z lękiem przed dentystą?
Jak sobie radzić z dentofobią, a więc z lękiem przed dentystą?

Jednak gdy z powodu wizyty u dentysty mamy od rana ściśnięty żołądek czy też nawet biegunkę, to mamy typowe objawy lękowe. Strach przed wizytą u stomatologa, mimo że bardzo często jest nieadekwatny do zagrożeń czy też wyolbrzymiony może mieć naprawdę różne postacie. Może się charakteryzować lekkim niepokojem, a nawet pełnym przerażeniem czy też nawet paniką. Zdarza się, że stres związany z tym osiąga takie natężenie, że stomatologiczne leczenie staje się po prostu niemożliwe na pewnym etapie. Tak się właśnie dzieje, kiedy mamy do czynienia ze strachem, który pokonać jesteśmy w stanie chociażby myśleniem racjonalnym, ale z fobią. To właśnie przeżywanie lęku, który dotyczy konkretnej sytuacji czy też rzeczy, jest takie silne, że w zasadzie za wszelką ceną unikamy samej okoliczności, które jego źródłem są. Właśnie strach przed wizytą w dentystycznym gabinecie jest uwarunkowany przez jeden z ważniejszych mechanizmów, które sterują zachowaniem człowieka. Na czym to polega? Polega to na niczym innym jak na kojarzeniu pewnego rodzaju bodźców, czyli wszystkiego tego, co na nas bezpośrednio oddziałuje, z reakcją nasza na ten właśnie bodziec. Jeśli coś dla nas jest nieprzyjemne, to unikamy tego. Jeśli zaś chodzi o dentystę, to można go unikać, ale tylko do pewnego czasu.

Negatywny wpływ na różne obszary życia

Konsekwencje zachowania osoby, która jakieś fobie ma, wywierają naprawdę wpływ negatywny na obszary jej życia naprawdę różne. W przypadku fobii przed stomatologiem może chodzi o utratę dobrego samopoczucia związanego z wyglądem oczywiście zębów czy też nawet o utratę zdrowia. Zdarza się zatem, że tenże rodzaj fobii powoduje, że się skupiamy na zębach, na dentyście czy też na wiertłach, ale jednak przede wszystkim na bólu. Trudno jest zaniechać zupełnie myśli negatywnych, kiedy dookoła tyle jest reklam na przykład past do zębów, które pokazują stomatologiczne gabinety.

Jak sobie poradzić z takim silnym lękiem?

Jak najbardziej warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Fobia nie wiąże się zawsze z jakimś naprawdę poważnym zaburzeniem. Przy strukturze osobowości stabilnej zdecydować się warto na terapię krótkoterminową, aby się zająć tymże konkretnym objawem. Praca podczas tego rodzaju psychoterapii polega na zmianie całego myślenia i zwrócenia się właśnie ku racjonalności. Podczas sesji psychoterapeuta starać się może oswoić lęk, czyli nas przyzwyczaić do tego, czego się konkretnie boimy. Jeśli czegoś unikamy jak na przykład lęku, to to uczucie do nas zawsze wraca. Z czasem możemy się przekonać, że nasz lęk wcale nie jest taki straszny. W przypadku fobii przed stomatologiem czasami pomaga odnalezienie przyczyny lęku konkretnej. Może to być wyjątkowo nieprzyjemna wizyta u dentysty z dzieciństwa lub ten przechowywanie jakiejś strasznej historii w tym temacie w swojej pamięci.

Bardzo często okazuje się, że chodzi przede wszystkim tutaj o wstyd przed tym, aby pokazać dentyście efekty wszelkich swoich zaniedbań. Pomóc może tu sobie uświadomienie faktu jak i także szczera rozmowa, aby stomatolog do nas podszedł z godnością oraz w sposób wyrozumiały.

Fobia przed wizytą u stomatologa dotyczyć może strachu przed samą osobą dentysty, dźwiękami, zapachami dentystycznymi, smakami, igłą, bólem, zastrzykiem, odruchem wymiotnym, nieskutecznym znieczuleniem, ośmieszeniem się, niepotrzebnym leczeniem czy też kosztami. Odkrycie przyczyny konkretnej jest ważnym krokiem do pokonania swojej fobii. Naprawdę jest to możliwe. Jak najbardziej jest to lęk do pożegnania i to na zawsze.

 

Jak powinny wyglądać komputery dla graczy? Previous post Jak powinny wyglądać komputery dla graczy?
Najlepsze telewizory na rynku Next post Najlepsze telewizory na rynku