Jak pozbyć się bólu przy ostrodze piętowej?

Jak pozbyć się bólu przy ostrodze piętowej?

Jak pozbyć się bólu przy ostrodze piętowej?Aby pomóc klientowi, który boryka się z bólem przy ostrodze piętowej, najpierw należy poznać lepiej przyczyny tej dolegliwości. Co sprawia, że konkretna osoba doświadcza właśnie tego typu problemu? Co można zalecić, by zmniejszyć ból w przebiegu ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa – wyjaśnienie pojęcia

Przypomnijmy, że ostroga piętowa to typ przerostu kostnego na końcu wyrostka kości piętowej. Jego obecność wpływa na pojawienie się ucisku ścięgien i więzadeł. Oddziałuje to bezpośrednio na rozwój stanu zapalnego. U pacjenta ból może być tak silny, że zaczyna mieć problemy z chodzeniem.

Warto pamiętać, że póki co nie sklasyfikowano jednoznacznie czynników, które odpowiadają za rozwój tego problemu. Zazwyczaj jednak dolegliwość pojawia się u osób starszych, które mają tzw. koślawość wewnętrzną i płaskostopie poprzeczne.

Inne domniemane przyczyny ostrogi piętowej to m.in.: neuropatia Baxtera, inaczej złamanie zmęczeniowe guza kości piętowej, choroby reumatyczne, dolegliwości natury dermatologicznej, naczyniowej, jak również zapalenie tkanki tłuszczowej nad guzem piętowym.

Czy istnieją metody leczenia ostrogi piętowej?

Pamiętaj, że należy uświadomić osobę, która zgłasza się do Twojego gabinetu, że ostrogę piętową można i trzeba leczyć, by uniknąć powikłań w postaci m.in. bardzo silnego bólu, utrudniającego codzienne funkcjonowanie.

Miejsce, które jest zmienione chorobowo, w pierwszej kolejności należy odciążyć. Stosuje się w tym celu specjalny opatrunek. Można też zalecić osobie z tą dolegliwością stosowanie kąpieli chłodzących, specjalnych okładów, a także wsparcie lekarza, który np. przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W terapii ostrogi piętowej bardzo ważne jest połączenie sił przez lekarzy i podologów.

Jak pozbyć się bólu przy ostrodze piętowej?
Jak pozbyć się bólu przy ostrodze piętowej?

Lekarz może np. wykonać naświetlanie RTG, a w przypadku zaawansowanych zmian zaproponować operację. To już zakres działania, w który podolog nie może ingerować. Faktem natomiast jest, że taka operacja to już ostateczność, która wiąże się z ewentualnymi powikłaniami, np. bliznowaceniem się tkanki i pojawianiem się innych chorób stóp.

Podolog może natomiast zaproponować osobie z ostrogą piętową wykonanie specjalnego masażu stóp, a także odciążenie pięt za pomocą tapingu. Oklejenie nóg plastrami i zabandażowanie może przynieść ulgę.

Rady dla osób z ostrogą piętową. Co może zalecić podolog?

Podolog może proponować bardziej zachowawcze metody, które wesprą osobę z ostrogą piętową. Tego typu rady mogą dotyczyć ogólnego stylu życia. Warto wskazać choremu, by zadbał o właściwą wagę, która zanadto nie obciąża stóp. W przypadku nadwagi pacjent może zgłosić się do dietetyka, który zaproponuje mu dietę sprzyjającą zrzucaniu nadmiaru kilogramów.

Poza tym osoba z ostrogą powinna wiedzieć, że nie należy przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Nie wolno zarówno w taki sposób siedzieć, jak i stać. Jako podolog powinieneś też podpowiedzieć, jakie obuwie w przebiegu tej dolegliwości będzie właściwe. Najlepiej, by buty miały miękką podeszwę, szerokie noski, sztywne zapiętki oraz wkładkę podtrzymującą sklepienie podbicia. Chory powinien też zadbać o to, by jego buty nie były całkowicie płaskie, ale miały mały obcas. Ponadto w terapii ostrogi piętowej duże znaczenie mają dobrze dopasowane wkładki do butów, nierzadko porównywane ze względu na ich kształt do pączka. Tego typu wkładki pomagają zmniejszyć nacisk na piętę i dzięki temu zminimalizować ryzyko dolegliwości bólowych.

Warto też wskazać klientowi, by zrezygnował z chodzenia boso po płaskim oraz twardym podłożu. Dobrze też, by osoba z ostrogą piętową minimalizowała dolegliwości bólowe poprzez stosowanie woreczka z zawartością lodu. Klient powinien wiedzieć, że taki zimny okład można stosować regularnie, by zmniejszyć ból.

Wsparcie fizjoterapeuty w terapii ostrogi piętowej

Ostroga piętowa to na tyle złożona dolegliwość, że wymaga współpracy wielu specjalistów. Dlatego warto zachęcić klienta do podjęcia ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Taka wizyta to kolejny istotny krok w walce o zdrowie. Aby pozbyć się bólu, pacjent powinien wiedzieć nie tylko to, że należy ćwiczyć, ale też, jakie ćwiczenia wykonywać. W ich dopasowaniu pomoże mu fizjoterapeuta.

Zazwyczaj polecana aktywność to np. rozciąganie łydek i stóp. Można to robić, przeciągając stopy w kierunku do siebie z wykorzystaniem ręcznika albo paska. Rolowanie stopy z zastosowaniem twardej piłeczki to kolejne polecane przez specjalistów ćwiczenie minimalizujące ból wywołany ostrogą piętową.

Każda osoba, nie tylko ta z ostrogą piętową, powinna wiedzieć, że ćwiczeń nie wolno wykonywać na nierozgrzane mięśnie. Nie należy np. ćwiczyć zaraz po przebudzeniu. Mięśnie w pierwszej kolejności potrzebują rozgrzewki, a dopiero potem można już realizować ćwiczenia przeznaczone do minimalizowania dolegliwości bólowych towarzyszących ostrodze piętowej.

Choć u niektórych osób z ostrogą piętową potrzebne są radykalne działania, to jednak w wielu przypadkach połączenie pracy podologa i fizjoterapeuty może przynieść dużą ulgę.

 

Agencja SEO ze Szczecina Previous post Agencja SEO ze Szczecina
Prawnik Next post Prawnik