Jaki rodzaj pompy ciepła polecamy?

Jaki rodzaj pompy ciepła polecamy?

Jaki rodzaj pompy ciepła polecamy? Wybór ogrzewania należy do jednego z najtrudniejszych wyborów, które zostają postawione przed inwestorem domu, gdy stan jest już zamknięty. W takiej sytuacji konieczne jest zatroszczenie się o technologię, która będzie zawierać kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim skuteczne okażą się same koszty tego przedsięwzięcia. To należy z kolei rozłożyć na samą inwestycję oraz eksploatację.

Na podstawie tych dwóch kwestii można wnioskować o okresie zwrotu, czyli o czasie, w którym koszt inwestycji zostanie zwrócony i dojdzie wyłącznie do czerpania zysków z samego zastosowania danej technologii. Oczywiście nie wszystko sprowadza się do kwestii finansowych i nie każde przedsięwzięcie musi się zawsze zwrócić (szczególnie jeśli ma więcej zalet). W ramach tego artykułu spróbujemy pomóc w wyborze jednego z najciekawszych źródeł ogrzewania, którym jest pompa ciepła. I ono rzeczywiście zwraca się ekonomicznie. Jest to nowoczesna technologia, która przynosi również zdrowotne czy dodatkowo prowadzące do uzyskania komfortu. Jaką pompę ciepła wybrać? Spróbujemy podać wskazówki, które dotyczące wyboru.

Wariant dolnego źródła

Tak naprawdę pompę ciepła dzielimy według dolnego źródła. W ramach tej kategorii występują 3 podstawowe warianty, które możemy dodatkowo dzielić. Przede wszystkim wyróżniamy powietrzne pompy ciepła, gruntowe oraz wykorzystujące wodę jako dolne źródło. Każda z tych technologii łączy się ze sobą w kwestii zasady działania. Różne są jednak koszty inwestycyjne czy stabilność dostarczania energii. Sam wybór nie jest więc taki oczywisty. Jaki rodzaj tego urządzenia polecamy?

Powietrze

Jaki rodzaj pompy ciepła polecamy?
Jaki rodzaj pompy ciepła polecamy?

Instalacja pompy ciepła może sprowadzać się do wykorzystania powietrza jako dolnego źródła. Nie jest to najstabilniejsze źródło, ale nadal reprezentuje wiele zalet, które sprawiają, że jest to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Wynika to przede wszystkim z obniżonych kosztów inwestycyjnych. Tym bardziej że na tym nie kończą się korzyści tego wariantu. Nie możemy pominąć tego, że montaż pompy ciepła jest w tym wariancie łatwiejszy niż w przypadku innych wariantów. To z kolei prowadzi do podstawowej korzyści, którą są obniżone możliwości popełnienia błędów. W przypadku wariantu gruntowego mogą pojawić się błędy, które po pewnym czasie będą trudne do usunięcia. Do wad należy również zaliczyć obniżenie efektywności wraz z niższą temperaturą na zewnątrz. A przecież to właśnie wtedy pompa ciepła jest najbardziej pożądana.

Grunt

Grunt jest najstabilniejszym dolnym źródłem ciepła. W ramach tej kategorii również możemy dokonać kolejnego podziału. Dotyczy on odwiertów głębinowych lub przypowierzchniowych. Główne czynniki są jednak w tym przypadku podobne. Przede wszystkim koszty inwestycyjne są wyższe niż w przypadku powietrza, ale jednocześnie korzysta się z najbardziej stabilnego dolnego źródła w kontekście pomp ciepła. Kolejną cechą łączącą jest potrzeba ingerencji w teren działki. W przypadku wariantu głębinowego konieczne jest dokonanie kilkudziesięciometrowego odwiertu, które nie zajmuje wiele powierzchni, ale jednocześnie wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu. W przypadku wariantu przypowierzchniowego konieczne jest wykorzystanie większego terenu. W takiej sytuacji nie zawsze zmieści się to w granicach działki. Jednocześnie sama potrzeba rozkopania większej powierzchni jest ingerencją i będzie to problemem dla niektórych osób. Zaletą jest to, że wystarczy zastosować koparkę do przeprowadzenia wykopów.

Woda

Woda jest skutecznym dolnym źródłem ciepła, ale pojawia się ten problem, że istnieje niewiele miejsc, w których można zastosować ten rodzaj. Z tego powodu trudno go analizować jako pełnowartościowy na każdym terenie. Jeśli jednak występują odpowiednie warunki wodne (czyli nie tylko ilość, ale również właściwe parametry), to warto rozważyć ten wariant. Nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie, ale w niektórych sytuacja może się takim okazać.

Który rodzaj polecamy?

Ostatecznie jeśli na danym terenie występują odpowiednie warunki wodne, warto rozważyć zaadoptowanie tego wariantu. W większości sytuacji polecamy jednak powietrzne pompy ciepła. To nie oznacza, że grunt jest nieodpowiednim dolnym źródłem. Wszystko należy jednak dopasować do danych potrzeb. Dla niektórych stabilność może przewyższać zalety powietrznej pompy ciepła.

Moc

Tutaj trudno doszukiwać się filozofii. Moc urządzenia powinna być dopasowana do potrzeb danego budynku. Za słabe i za mocne urządzenie to straty. Należy więc uważać na obie te sytuacje. Odpowiednia moc urządzenia to możliwość sprostania oczekiwaniom w każdej sytuacji, a jednocześnie zoptymalizowanie tego pod kątem inwestycyjnym.

Efektywność w stosunku do kosztów (oraz inne czynniki)

Efektywność w przypadku pompy ciepła jest ważna również ze względu na koszty eksploatacyjne. Urządzenie do swojej pracy wymaga wykorzystania energii elektrycznej, ale to, ile jej zużyje, zależy właśnie od efektywności. Ostatecznie należy dokładnie skonfrontować COP (który jest współczynnikiem efektywności pompy ciepła) w stosunku do kosztów inwestycyjnych. Oczywiście nie możemy też zapominać o takich kwestiach jak sama jakość urządzenia, skuteczność montażu czy jak najdłuższe gwarancje. Ponadto warto uwzględnić okoliczności innych technologii. Przykładowo koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sprawia, że warto łączyć te techniki. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala wykorzystać mniejszą moc urządzenia. Ostatecznie jest to więc wiele czynników i wszystko należy przeanalizować, żeby dopiero na tej podstawie dokonać najskuteczniejszego wyboru.

Chusta czy nosidełko dla niemowlaka? Previous post Chusta czy nosidełko dla niemowlaka?
Prowadzenie biuro rachunkowe - jakie koszty? Next post Prowadzenie biuro rachunkowe – jakie koszty?