Ubezpieczenia OC – czym są i przed czym chronią?

Ubezpieczenia OC - czym są i przed czym chronią?

Ubezpieczenia OC – czym są i przed czym chronią? Popularne ubezpieczenie OC to nic innego jak tylko ubezpieczenie dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. W naszym kraju jest ono obowiązkowe, warto jednak spojrzeć na nie inaczej niż na zbędny wydatek, czy przykry obowiązek.

Ubezpieczenie OC ma bowiem bardzo wiele zalet i może przysłużyć się nam w bardzo wielu okazjach. Jego główną funkcją jest bowiem przerzucenie konieczności poniesienia opłaty za stłuczki i uszkodzenia z kierowcy na ubezpieczyciela. Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o tym rodzaju ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC – czym dokładnie jest i przed czym chroni?

Ubezpieczenie OC to nic innego, jak tylko ubezpieczenie, które chroni posiadacza auta przed pokaźny kosztami, którymi w razie wypadku musiałby pokryć straty. Obejmuje ono zarówno straty wynikające z okoliczności, które zaszły podczas prowadzenia samochodu, jak i podczas postoju. W jaki sposób dokładnie chroni nas ubezpieczenie OC?  Każdy posiadacz ubezpieczenia pojazdu jest chroniony za każdym razem, kiedy spowoduje wypadek lub kolizję. Jest to bardzo istotne, ponieważ przy tego typu wypadkach koszta mogą być bardzo wysokie i zdecydowanie przekraczać kwoty, które co roku płacimy za ubezpieczenie OC. W przypadku kolizji lub innego zdarzenia, do którego dochodzi z naszej winy ubezpieczyciel pokrywa kwoty za takie kwestie takie jak na przykład:

  • naprawa auta osoby, która poniosła szkodę
  • reparacja mienia, które uległo uszkodzeniu w wypadku
  • leczenie poszkodowanych

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli w wypadku ulegnie uszkodzeniu nasz samochodów, nie możemy spodziewać się, żadnego odszkodowania w ramach ubezpieczenia OC. Czy oznacza to, że nie ma możliwości zabezpieczenia własnego auta przed skutkami kolizji? Oczywiście jest. W tym celu należy jednak wykupić inny rodzaj ubezpieczenia – autocasco, czyli popularne AC. 

Zobacz również:

Ubezpieczenie OC – co grozi za jego brak?

Ubezpieczenia OC - czym są i przed czym chronią?
Ubezpieczenia OC – czym są i przed czym chronią?

W myśl polskiego prawa ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi wykupić je właściciel każdego auta. Ponadto do zakupu tego ubezpieczenia zobowiązani są nie tylko właściciele samochodów osobowych. Przepisy dotyczą także osób, które wchodzą w posiadanie samochodów ciężarowych, ciągników rolniczych, a nawet motocykli. Jeżeli chcemy zarejestrować którykolwiek z tych pojazdów, mamy obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Przy czym musi być ono wykupione najpóźniej w dniu rejestracji samochodu – wyjątek od tej reguły stanowią wyłącznie pojazdy historyczne. Jak to wygląda w ich przypadku? Formalności nie różnią się znacznie, jednak tego typu pojazdy można ubezpieczyć dopiero w momencie wprowadzania ich do ruchu. Brak wykupionego ubezpieczenia pojazdu może ściągnąć nam na głowę naprawdę spore problemy. Jego posiadanie weryfikowane jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To właśnie ta instytucja nakłada na spóźnialskich wysokie kary – mogą one wynosić (w zależności od okresu trwania braku naszego ubezpieczenia) nawet kilka tysięcy złotych!

Ubezpieczenie OC – kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania? 

Czy w momencie, kiedy mamy wykupione ubezpieczenie OC, nasz ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania? Wiele osób traktuje taką perspektywę jak zły sen – czy może ona jednak sprawdzić się w rzeczywistości. Niestety tak. Wszystko jednak zależy od indywidualnych kwestii. W jakich wypadkach musimy opłacić koszta wypadku z własnej kieszeni? Dzieje się tak w przypadku, kiedy w trakcie kolizji zostaną zniszczone przedmioty takie jak biżuteria, różnego rodzaju dokumenty lub papiery wartościowe. Również jeżeli jako kierowcy cudzego pojazdu zniszczymy swoje własne auto, nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie. Jest jednak jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia. W przypadkach takich jak wypadek spowodowany przez nas umyślnie, taki, w którym wzięliśmy udział z powodu alkoholu lub substancji odurzających lub w momencie, kiedy zbiegliśmy z miejsca kolizji – ubezpieczenie zostanie wypłacone poszkodowanemu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to przypadki, które dają ubezpieczycielowi prawo do domagania się od nas zwrotu tych pieniędzy. 

Ubezpieczenie OC  – z czego wynikają jego koszta?

Według obowiązującego prawa składki ubezpieczenia OC ustalane są indywidualnie dla każdego kierowcy. Mogą one różnić się także ze względu na kalkulacje stosowane przez określone firmy. Jakie kryteria są stosowane? Najczęściej w grę wchodzą takie czynniki jak nasz wiek, historia szkodowa, staż jako kierowca, a nawet stan cywilny. Najprościej mówiąc – im większe prawdopodobieństwo, że spowodujemy kolizję (według ubezpieczycieli najczęściej zachodzi ono, kiedy kierowca jest młody, niedoświadczony i ma za sobą niewiele przejechanych kilometrów), tym większe stawki ubezpieczenia będziemy musieli płacić. Bardzo często bierze się od uwagę także takie kwestie jak marka, wiek i przebieg samochodu. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele przydatnych porównywarek, które pomogą nam wybrać najbardziej korzystną ofertę ubezpieczenia OC. Warto wybrać najtańsze i najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/
Wybór odpowiedniej lodówki Previous post Wybór odpowiedniej lodówki
Dlaczego warto postawić na hale namiotowe magazynowe? Next post Dlaczego warto postawić na hale namiotowe magazynowe?